logo ČD - Telematika a.s.

Telematika posiluje bezpečnost českého internetu připojením k projektu FENIX

Společnost ČD - Telematika se stala od 5.9. 2014 další organizací zapojenou do projektu FENIX, jehož cílem je lépe čelit útokům typu DoS a DDoS, které by mohly mířit na oblíbené internetové služby v České republice.

ČD - Telematika (ČD-T) je nyní součástí týmu, který je v případě masivních DoS a DDoS útoků lépe připraven na ochranu svých zákazníků. Projekt FENIX vznikl na půdě českého peeringového uzlu NIX.CZ. Funguje od počátku letošního roku a je určen společnostem, které poskytují připojení významným službám a které nutně potřebují zabezpečit provoz i v těch nejkritičtějších situacích.

Kybernetická bezpečnost je hojně diskutovaným tématem, zvláště pak po útocích z března 2013. Vedle vládních aktivit, mimo jiné Národního centra kybernetické bezpečnosti (NCKB) v Brně, vznikl také projekt českých soukromých subjektů - bezpečná VLAN národního internetového uzlu NIX.CZ. Od května 2014 je známa pod názvem FENIX. Jeho cílem je větší ochrana před útoky typu DoS a DDoS, které míří na populární internetové služby.

V průběhu následujících let se má FENIX stát zárukou bezpečného internetu na území ČR. "Naším úspěšným vstupem do projektu FENIX chceme jasně dokázat, že máme zájem na zvýšení síťové bezpečnosti nejen našich zákazníků, ale i v celé republice. Monitoring bezpečnostních incidentů v internetové konektivitě bereme velmi vážně. Usilovali jsme o to, abychom ke stávající službě ČDT-MONITOR mohli zákazníkům zajistit bezpečný provoz v národním měřítku," uvádí Mikuláš Labský, ředitel úseku Telekomunikační služby společnosti ČD - Telematika.

V případě masivního ohrožení českého internetu se CERT týmy (Computer Emergency Response Team) společností v projektu FENIX spojí a dohodnou se na převodu provozu v rámci NIXu do vysoce zabezpečeného módu. Budou pak odpovídat za to, že do tohoto módu převedou pouze zákazníky, u kterých je zaručen bezpečný provoz.

FENIX řídí sami jeho členové, kteří jsou nezávislí na sdružení NIX.CZ a mají naprostou autonomii v tom, jak se rozhodují. Cílem tohoto projektu je profesionálně a spolehlivě čelit útokům typu DoS a DDoS, které míří na populární typy internetových služeb v České republice.

Další články k tématům - bezpečnost - CERT - DDoS - DoS - FENIX - internet - monitoring - VLAN - Mikuláš Labský

Článek ČD - Telematika a.s. ze dne 17. září 2014 - středa

Další články od ČD - Telematika a.s.