logo ČD - Telematika a.s.

IoT se dostává do studijních oborů středoškoláků

Nové studijní Centrum informačních technologií a Elektroniky na Vyšší odborné škole a Střední škole technické (VDA) vybudovala ČD - Telematika. Škola tak reflektuje nejen zájmy studentů, ale i poptávku firem po moderních profilech absolventů.

Centrum je vybaveno učebnou pro praktickou výuku počítačových sítí s kapacitou 22 míst, disponuje moderním zázemím včetně produkční i cvičné silové a datové infrastruktury, technologiemi pro VoIP, bezdrátovou síť WiFi či pro přenos dat prostřednictvím optických vláken, lokální bezdrátovou síť WLAN a síťovými prvky CISCO.

"Ke zdejší škole máme jako společnost výjimečný vztah, neboť množství našich kolegů vzešlo právě ze zdejších lavic. Věřím, že se nám díky partnerství s VDA podaří zaujmout ještě více jejích absolventů natolik, aby rozšířili naše řady. Akce navíc perfektně zapadá do naší strategie zaměřovat svou pozornost a aktivity stále více i na nabídku pracovních příležitostí studentům středních a vysokých škol," říká David Wolski, předseda představenstva ČD - Telematiky.

Díky novému centru otevírá VDA nový studijní obor Elektrotechnika - Internet věcí. Centrum také umožní ještě více rozšiřovat i volnočasové aktivity studentů zaměřené například na robotiku včetně prvků internetu věcí (Internet of Things - IoT).

V příslušných kroužcích mají zájemci možnost řešit technické problémy současné robotiky a automatizace za využití moderních stavebnic Lego Mindstorms Education EV3 či Fischertechnik.

Centrum vzniklo celkovou rekonstrukcí prostoru starých dílen, který byl také kompletně vybaven novými technologiemi. Slavnostního otevření se zúčastnil také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, zastupitelé města, studenti i veřejnost.

Rekonstrukci prostoru starých kovářských dílen a jejich přeměnu na moderní Centrum informačních technologií a Elektroniky provedla ČD - Telematika na základě vítězství ve výběrovém řízení v loňském roce.

Vítězná společnost byla dodavatelem stavby a odborným garantem, dodala a realizovala novou strukturovanou kabeláž kategorie 6, optické rozvody single mode a multimode. Celá investiční akce mohla proběhnout díky podpoře Pardubického kraje.

Součástí centra je i unikátní simulátor řízení lokomotivy, laboratoř pro výuku hardwaru a robotiky a prostor pro skupinové konzultace s připojením k datové síti o kapacitě 33 míst.

Článek ČD - Telematika a.s. ze dne 21. března 2019 - čtvrtek

Další články od ČD - Telematika a.s.