logo ČD - Telematika a.s.

Pilotní provoz WiFi Free na vlakovém nádraží v Praze a Pardubicích

ČD - Telematika spustila až do konce roku 2014 pilotní provoz WiFi Free na hlavním vlakovém nádraží v Praze a vlakovém nádraží v Pardubicích. Po vyhodnocení pilotního provozu je pravděpodobné rozšiřování této služby i na další nádraží a dopravní uzly.

Na pražském hlavním nádraží je služba dostupná v prostorách ČD Centra. V Pardubicích je bezplatnou WiFi Free pokryta odbavovací hala i všechna nástupiště. Na Masarykově nádraží v Praze bude bezplatný přístup k internetu spuštěn v průběhu října 2014.

Uživatelé se k síti WiFi Free přihlásí jednoduchou autorizací, prostřednictvím telefonního čísla a SMS, e-mailu nebo facebookového účtu. Při další návštěvě probíhá přihlašování automaticky. Rychlost wifi signálu pro jednotlivého uživatele je stanovena až na 50 Mbit/s a teoretická maximální rychlost je až 240 Mbit/s.

Služba WiFi Free od společnosti ČD - Telematika bude v pilotním provozu minimálně do konce roku 2014, poté bude její provoz vyhodnocen. Pilotní provoz má za cíl ověřit potřeby cestujících na služby bezdrátového internetu na vlakových nádražích s výhledem pokrytí významných vlakových nádraží v celé České republice WiFi signálem.

ČD - Telematika na pilotním provozu spolupracuje se svým dlouholetým partnerem - zájmovým sdružením CESNET, které prostřednictvím WiFi Free rozšířilo pokrytí své sítě eduroam, která je zacílena především na studenty. Pro zajištění pilotního provozu WiFi Free pak byly využity technologie Ruckus Wireless a MAXIFI, a to ve spolupráci se společností Alternetivo.

V současné době představuje pokrytí služby eduroam v České republice 652 přípojných bodů, ale uživatelé se mohou stejně snadno připojit i v téměř 5000 institucí v 69 zemích po celém světě. Bezdrátové připojení k Internetu je tak na cestách stejně snadné jako na domácí škole nebo v jiné domovské organizaci a jsou k němu potřeba jen jedny přihlašovací údaje.

Tento koncept se rozšířil do aktuálního trendu BYOD (Bring Your Own Device), kdy studenti i učitelé běžně používají k přístupu do sítí vlastní notebooky, tablety a chytré telefony.

Bezplatný přístup k internetu prostřednictvím služby WiFi Free byl všem návštěvníkům obou nádraží zpřístupněn 13.10. 2014.

Další články k tématům - BYOD - Facebook - internet - notebook - SMS - tablet - telefon - WiFi - zdarma

Článek ČD - Telematika a.s. ze dne 15. října 2014 - středa

Další články od ČD - Telematika a.s.