logo ČD - Telematika a.s.

WiFi bezplatný internet v pražském metru

Stanice Pražského povstání, Hlavní nádraží, Florenc, Náměstí Republiky a Smíchovské nádraží budou v pilotním projektu DPP pokryty WiFi signálem, který bude pro cestující k dispozici zdarma a bude také sloužit k předávání dopravních informací.

Cestující se k WiFi síti zdarma jednoduše přihlásí během několika vteřin prostřednictvím úvodní stránky dopravce. Zde budou uveřejněny nejen aktuální výluky, provozní informace, ale i stav veškerých prostředků umožňujících bezbariérový přístup do metra.

Cestující tu dále naleznou i informace o kulturním dění v okolí konkrétní stanice. Po prvotním přihlášení bude možné dále volně surfovat.

V případě nenadálé události budou cestující aktuálně využívající připojení k WiFi síti informováni přímo na displeji svého mobilního telefonu nebo tabletu. Tuto funkci umožňuje technologické řešení, které je tímto zcela unikátní, a to na celosvětové úrovni.

Primárním dodavatelem je ČD - Telematika, která vyhrála výběrové řízení vypsané Dopravním podnikem hlavního města Prahy (DPP). Společnost zajišťuje konektivitu a serverhousing, investorem celé akce je Dopravní podnik hlavního města Prahy.

Pokrytí obsáhne plně všechna nástupiště a také většinu prostor ve vestibulech. Kapacita připojení dosahuje 300 Mbps, systém je vybudován v nejnovějším standardu 802.11 ac wave 2 a robustní řešení sítě zvládne připojení desítek tisíc uživatelů najednou.

Celkové náklady na vybudování bezpečnostního informačního systému v pražském metru činí za tuto pilotní etapu cca 10 mil. Kč. Cena zahrnuje samotné přístupové body, přivedení a rozvedení vysokokapacitního datového připojení po všech šesti stanicích a vývoj softwarového řešení, které systém provozuje, dodává mu informace a řídí jej.

Pilotní projekt a jeho vyhodnocení rozhodne o případném rozšíření této služby.

Další články k tématům - internet - konektivita - metro - nádraží - serverhousing - WiFi - zdarma

Článek ČD - Telematika a.s. ze dne 24. října 2017 - úterý

Další články od ČD - Telematika a.s.