logo České Radiokomunikace a.s.

Vysílače Brno Kojál a Praděd posilují DVB-T2 síť

Přechodová síť Českých Radiokomunikací pro pozemní digitální televizní vysílání bude dostupná již pro více než 90% domácností. Na trhu je k dispozici přes 1200 vhodných přijímačů s ověřením jejich funkčnosti pro vysílací standard DVB-T2 s kodekem HEVC.

Dostupnost vysílání v novém standardu DVB-T2 s kodekem HEVC bude minimálně stejná, v některých lokalitách ještě dokonce lepší než je tomu nyní. Pozemní digitální televizní vysílání, které je v Česku jako jediné pro diváky bez poplatků, je moderní vysílací platformou s inovativními službami.

"Pozemní digitální televizní vysílání se vyrovná, nebo dokonce i předčí ve svých možnostech jiné vysílací platformy. S přechodem na nový standard budeme umět divákům zprostředkovat možnost řady nových služeb, například zpožděného přehrávání, tzv. timeshift, už nyní mohou využívat propojení televizního vysílání s internetem, tedy HbbTV. Zkušenosti z Evropy ukazují, že obchodní model šíření tzv. free to air vysílání, tedy toho, které je pro diváky zdarma, je velmi úspěšný. Dokazuje to i zájem televizních stanic, například aktuálně v nejbližší době zařadíme do nabídky stanice Regionální sítě 8 nový kanál Šlágr 2," říká Martin Gebauer, generální ředitel CRA.

Pozemní digitální televizní vysílání DVB-T již nyní nabízí možnost HbbTV, tedy propojení televizního vyslání s internetem, kde mohou diváci najít například archiv vysílání, více informací o vysílaném pořadu, jeho hrdinech, objednat si vstupenku na koncert nebo využít bohatší nabídku záběrů při sportovním přenosu. HbbTV lze také využít jako reklamní prostor.

Postupně roste počet těch, kdo HbbTV využívají, aktuálně je to více než 1,3 milionu televizních diváků. Výrazné zvýšení penetrace HbbTV je očekáváno po dokončení přechodu na DVB-T2 v roce 2020, kdy naprostá většina televizních přijímačů bude vybavena tímto standardem.

Aby diváci věděli, jaké přístroje jim budou v novém standardu vysílání fungovat, mají České Radiokomunikace (CRA) systém certifikací, úspěšně otestovaným přístrojům udělují zlatou nálepku DVB-T2 ověřeno. Aktuálně je takových přístrojů více než 1200.

V přechodové síti DVB-T2 najdou diváci nyní 14 programů a připravuje se vstup dalších. Do konce roku 2017 by měla v síti přibýt právě stanice Šlágr 2, která spustí vysílání i v Regionální síti 8 CRA.

Pokrytí sítě do konce roku 2017 přesáhne 95% a v následujícím roce zajistí televizní signál pro 99% domácností.

Článek České Radiokomunikace a.s. ze dne 28. listopadu 2017 - úterý

Další články od České Radiokomunikace a.s.