logo České Radiokomunikace a.s.

Přechodová DVB-T2 síť v dalších regionech ČR

České Radiokomunikace spustily DVB-T2 vysílaní z pardubického vysílače Krásné a z Vraního vrchu v Domažlicích. V přechodové síti nyní diváci naladí 14 programů a další by měly postupně přibývat.

Pokrytí přechodové DVB-T2 sítě pro nový standard pozemního vysílání, které je jako jediné televizní vysílání bez poplatků, je tak nyní více než tři čtvrtiny diváků, celkem již 76% obyvatel Česka. Na Domažlicku zároveň dojde k výraznému zlepšení pokrytí.

Přechod na DVB-T2 je nutný z důvodu odebrání části televizních kmitočtů, které budou po roce 2020 alokovány pro mobilní datové sítě 5G. Pozemní vysílání využívá zhruba 60% domácností v ČR a je to jediná platforma, která je pro diváky bezplatná.

Souběžné vysílání, které spustily CRA v souladu se schválenou vládní strategií, má velmi důležitý sociální rozměr, protože umožní domácnostem se na nový vysílací standard připravit. Lidé nyní nemusí nic řešit, protože stávající DVB-T vysílání bude dostupné do roku 2020.

Diváci tak mají čas na nákup nového přijímače až do roku 2020, čímž mají prostor pro přirozenou obměnu svých televizorů. Pokud si však domácnosti budou pořizovat z jakéhokoli důvodu nový televizní přijímač nyní, měl by to být takový, který podporuje nový standard vysílání DVB-T2 / HEVC.

Tito diváci si již dnes mohou naladit DVB-T2 vysílání v oblastech pokrytých DVB-T2 signálem.

K 31. červenci 2017 je pokryto již 76% populace. Do konce roku 2017 se počítá s pokrytím 97,6% a během 1. čtvrtletí 2018 bude signál dostupný pro 99% domácností.

Pro jistotu televizních diváků, že kupovaný televizor nebo set top box bude kompatibilní s novým typem vysílání, CRA zahájily v roce 2016 certifikaci přijímačů.

CRA udělují logo DVB-T2 ověřeno televizním přijímačům, které v testování prokáží, že budou schopné fungovat i v novém standardu vysílání.

Technické parametry:

Článek České Radiokomunikace a.s. ze dne 21. srpna 2017 - pondělí

Další články od České Radiokomunikace a.s.

TechEd-DevCon 2018