logo České Radiokomunikace a.s.

Využít firemní cloud zvažuje stále víc českých podniků

Podle průzkumu agentury Perfect Crowd z dotázaných 130 firem cloudová řešení využívá 41%. Ze zbylých 59% o implementaci uvažuje téměř čtvrtina, z nichž téměř 73% respondentů vnímá ukládání svých dat mimo ČR jako riziko.

Podle zjištění průzkumu cloudová řešení využívá 41% oslovených firem, typicky pro aplikace jako je například CRM řešení nebo datové úložiště, ale již i pro kritické firemní aplikace. Z respondentů, kteří cloud dosud nevyužívají, je téměř čtvrtina, kteří o přechodu na cloudové řešení právě uvažují.

Hlavním argumentem firem pro případné nezavádění cloudu jsou obavy z nízké bezpečnosti dat. Zhruba 50% respondentů však shodně uvedlo, že by jejich důvěru zvýšila možnost šifrování či osobní prohlídka technického zázemí datového centra (61%).

Konkrétně šifrování je něco, co je pozitivně vnímáno většinou firem (77%), které cloud naopak využívají. Na druhou stranu, a to je trochu překvapující zjištění, samotné náklady na implementaci jsou pro firmy až druhořadé (31%).

Obava 73% respondentů z umístění citlivých firemních dat mimo území České republiky se v průzkumech objevuje dlouhodobě a nelze se jí příliš divit. Nepříliš přehledné legislativní normy, aféry typu "Snowden" a neprůhlednost řady globálních cloudových služeb této obavě spíše nahrávají.

Jistotu legislativně korektního umístění i bezpečnost dat tak firmy nacházejí u stabilních lokálních hráčů, jako jsou například ČRa. Prudký vzestup IT služeb, jež u ČRa za poslední dva roky zaznamenaly nárůst obratu o více než 400%, zahrnuje i cloud.

Za rok 2014 pak byly ČRa společností s nejrychleji rostoucími cloudovými službami na českém trhu. Dokladem může být i získané ocenění TOP 10 VMware partner 2014.

Průzkum byl pro ČRa zpracován společností Perfect Crowd. Během něho bylo dotázáno 130 firem působících v České republice s více než 45 zaměstnanci a obratem větším než 50 milionů Kč.

Osloveni byli IT ředitelé nebo lidé rozhodující o investicích do IT.

Článek České Radiokomunikace a.s. ze dne 16. března 2015 - pondělí

Další články od České Radiokomunikace a.s.