logo Radiokomunikace a.s.

Teplotní inverze narušuje televizní vysílání na celém území republiky

Dispečink Českých Radiokomunikací zaznamenal zvýšený počet dotazů a stížností na zhoršený příjem televizního vysílání. Důvodem rušení však není technická závada na straně Českých Radiokomunikací, ale meteorologický jev zvaný teplotní inverze.

Inverze se vyskytuje pravidelně v podzimních a zimních měsících a mění fyzikální vlastnosti vzduchu, což má za důsledek abnormální šíření elektromagnetických vln. Může se tedy stát, že diváci zachytí vysílání z jiných evropských států anebo českých vysílačů vzdálených až stovky kilometrů, které ruší signál místního vysílače, který divák přijímá.

První stížnosti na dálkový příjem německých vysílačů registrovaly dispečinky Českých Radiokomunikací včera, a to převážně v oblasti Tanvaldu a Mimoně. Dnes se však rušení vyskytuje na celém území České republiky, nejvíce ohlasů evidujeme v krajích Ústeckém a Libereckém, a také v severních oblastech Královehradeckého kraje.

Inverzní počasí způsobuje problémy s příjmem televizního vysílání napříč celou Evropou. „Stejné problémy nyní řeší naši kolegové v celé střední Evropě. Rušení vlivem inverze bohužel nelze nijak předejít,“ řekl dnes Ing. Martin Roztočil, ředitel Úseku vysílacích služeb Českých Radiokomunikací.

Dle aktuálního meteorologického výhledu by mělo dojít ke změně počasí v průběhu víkendu, kdy se dá očekávat zmírnění případně zánik rušení dálkovým příjmem.

Článek Radiokomunikace a.s. ze dne 21. prosince 2007 - pátek

Další články od Radiokomunikace a.s.

Velmi efektivní léčba domácí trik. Jak léčit křečové žíly doma!
Trápí vás chlamydie? Účinná pomoc pro vás!
Porovnávač zájezdů. Najděte nejlevnější! Nabídka zájezdů přímo od CK.