Klíčovým mezinárodním projektem v této oblasti je European Grid Initiative - Design Study (EGI_DS), jehož cílem je definovat podmínky vzniku dlouhodobě udržitelné celoevropské gridové infrastruktury a současně zahájit realizaci tohoto návrhu. Sdružení CESNET se už začátkem letošního roku stalo koordinátorem projektu EGI_DS a funkcí hlavního řešitele projektu (Project Director) byl pověřen vedoucí gridových výzkumných aktivit sdružení Luděk Matyska.
EGI_DS je koncepční projekt, který přináší nový organizační model panevropské gridové infrastruktury, jenž má zajistit součinnost mezi jednotlivými národními gridovými aktivitami. V současnosti je do projektu zapojeno 42 národních gridových infrastruktur. Celý koncept EGI je postaven na existenci národních gridových iniciativ (NGI, National Grid Initiative), které podobně jako národní sítě pro vědu a výzkum (NREN, National Research and Education Network) mají odpovídat za koordinaci gridů na národní úrovni. Právě NGI by měly být základními stavebními kameny celoevropské gridové infrastruktury.
Projekt EGI_DS byl zahájen v září 2007 za účasti devíti partnerů: Univerzity v Linci (Rakousko) a sdružení DFN (Německo), CCLRC (Velká Británie), INFN (Itálie), GRNET (Řecko), INRIA (Francie), CERN (Švýcarsko), CSC (Finsko) a CESNET (Česká republika). Projekt posléze vytvořil svůj Policy Board, v němž jsou zastoupeny všechny země, které mají zájem zapojit se do budování dlouhodobě udržitelné gridové infrastruktury. Každá země je tak v Policy Board reprezentována zástupcem buď existující, nebo ustavované NGI. Díky tomu může Policy Board vystupovat jako formální reprezentant všech evropských zemí a jejich gridových zájmů.
Vedle role oficiálního koordinátora projektu EGI_DS vystupuje CESNET i jako oficiální národní gridová iniciativa (NGI) v České republice. V polovině května letošního roku CESNET vyzval ostatní národní NGI, které se hlásí k iniciativě EGI, k podpisu dokumentu Letter of Intent a následně dokumentu Memorandum of Understanding, na jejichž základě by se iniciativa EGI měla rozvíjet s ještě větší celoevropskou dynamikou, než tomu bylo dosud.
Článek CESNET z. s. p. o. ze dne 16. července 2009 - čtvrtek
Projekt Phosphorus na podporu globální vědecké spolupráce byl úspěšný
CESNET zaujal mezikontinentálním přenosem filmového obrazu v rozlišení 4K
Odborníci v Praze debatovali o IP telefonii a videokonferencích
Jan Gruntorád byl zvolen do výkonného výboru projektu GÉANT
Seminář gridového počítání představil projekt MetaCentrum
V Praze se bude jednat o multimédiích na Internetu
Týden vědy a techniky potřetí v síti CESNET2
CRS-1, nejvýkonnější směrovače dneška v síti CESNET2
Projekt C2C umožní kvalitní 3D stereoprojekci
10 Gb/s pro Astronomický ústav Akademie věd ČR
CESNET představil výsledky svého výzkumu a vývoje na pražské konferenci FPL
CESNET bude zastupovat Národní gridovou infrastrukturu ČR
CESNET uspořádal semináře o bezpečnosti sítí
Doporučení 5. workshopu CEF Networks
CESNET úspěšně vyzkoušel 40gigabitovou technologii na síti CESNET2
Zástupci všech zemí EU jednali v Praze o budování e-infrastruktur
Konference Vícedruhová média ve vzdělávání
Programovatelná platforma MTPP v rutinním provozu na síti CESNET2
Výsledky výzkumného záměru sdružení CESNET udržují svou vysokou odbornou úroveň
Živé přenosy očních operací na síti CESNET2
V Praze se jedná o dalším rozvoji evropské gridové infrastruktury