logo CESNET z. s. p. o.

Převratné internetové aplikace pronikají z laboratoří do reálného života

Největší pozornost na světové odborné konferenci TNC 2011 vzbudily panelové diskuse elity současného internetového výzkumu a praktické ukázky využití nejnáročnějších síťových aplikací. Hostitelem této akce bylo sdružení vysokých škol a Akademie věd České republiky CESNET.

TNC 2011 - to byly čtyři dny nabité vystoupeními předních odborníků na síťové technologie z celého světa přilákaly do hotelu Clarion Congress celkem 525 hostů z 36 zemí čtyř kontinentů, což představuje nejvyšší účast v celé historii konferencí TERENA, která započala v roce 1998. V nedaleké Budapešti přitom souběžně probíhala mezinárodní akce zaměřená na budoucnost Internetu.

Na závěr konference udělila TERENA sdružení CESNET čestný certifikát, kterým ocenila perfektní organizaci celé akce.

V Praze se sešlo unikátní fórum zahrnující nejen představitele národních sítí pro výzkum a vzdělávání a klíčových výzkumných institucí, ale také přední síťové specialisty, zástupce vysokých škol i další odborníky a studenty. Kdo se nemohl zúčastnit osobně, mohl sledovat všechny přednášky prostřednictvím streamingového vysílání, které zprostředkoval CESNET přes svou síť a také přes vyhrazený optický spoj zprovozněný pouze pro potřeby konference. Streaming v mimořádné kvalitě umožnil účast dalších osmi a půl tisíce uživatelů z 56 zemí. Všechny přenosy i přednášky, prezentace a referáty jsou nyní volně k dispozici v archivu konference na jejích webových stránkách.

Hlavním cílem akce bylo představit nejnovější poznatky a trendy síťového výzkumu - jeho technický a technologický vývoj a možnosti uplatnění jeho výsledků v mnoha odvětvích lidské činnosti.

Základní témata konference:

Celkem se na konferenci představilo 129 přednášejících. Největší pozornost vzbudily panelové diskuse špiček současného internetového výzkumu a také praktické ukázky využití nejnáročnějších aplikací. Jedním z vrcholů čtyřdenního programu byla panelová diskuse ředitelů národních sítí pro výzkum a vzdělávání na téma Sítě národního výzkumu za 10 let.

Jejími účastníky byli ředitelé předních národních výzkumných sítí: Claudio Allocchio (GARR, Itálie), Martin Bech (UNI-C, Dánsko), Thomas Brunner (SWITCH, Švýcarsko), Tim Marshall (JANET, Velká Británie) a také David Lambert (Internet2, USA). Síť CESNET2 reprezentoval ředitel sdružení CESNET Jan Gruntorád.

Účastníci diskuse se mimo jiné shodli na tom, že je nezbytné reagovat na nové požadavky vědeckovýzkumné komunity a transformovat sítě národního výzkumu na poskytovatele komplexních služeb e-infrastruktury.

V rámci praktických ukázek pokrokových síťových řešení na konferenci zaujaly především demonstrace medicínských aplikací - konkrétně videopřenosů robotických operací v rozlišení 3D Full HD, kterým se intenzivně řadu let věnuje i tuzemské akademické sdružení CESNET. Právě prezentace jeho odborníků, v níž představili vlastní zkušenosti s náročnými videopřenosy robotických operací napříč kontinenty, vyvolaly velký ohlas.

Součástí konference byl i živý komentovaný přenos chirurgické robotické operace z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Značnou pozornost vzbudila i další témata, jimž se CESNET systematicky zabývá - distribuovaná postprodukce audiovizuálního obsahu ve 3D formě a technologie pro přenos nekomprimovaného obrazového signálu s nejvyšším rozlišením 4K (4096×2160 obrazových bodů) v reálném čase (stereoskopický 4K streaming mezi Prahou a Poznaní), které budou využitelné například při zpracování a distribuci filmů.

Konference vedle jednání v paralelních sekcích nabízela po celou dobu svého trvání také mimořádný počet doprovodných jednání, demonstrací, workshopů a specializovaných technických akcí.

Zajímavý program pro účastníky představily i přední společnosti působící ve vývoji a výrobě optických síťových zařízení (Cisco Systems, Juniper, ADVA či Huawei), které přispěly žhavými tématy, jakými jsou teleprezenční služby či životnímu prostředí příznivé (zelené) infrastruktury.

Článek CESNET z. s. p. o. ze dne 23. května 2011 - pondělí

Další články od CESNET z. s. p. o.

CESNET na prestižním CineGrid 2011: unikátní filmový přehrávač a živý 3D video přenos

CESNET představil své výsledky v oblasti multimédií

CESNET předvedl softwarovou platformu UltraGrid

Univerzita Palackého buduje nové datacentrum pro kvalitnější provoz informačního systému

Gridový projekt MetaCentrum se představil v Brně

Cyber Atlantic 2011: první společné cvičení EU a USA v oblasti počítačové bezpečnosti

CESNET v Týdnu vědy a techniky

CESNET uspořádal seminář Monitorování provozu kampusových sítí

Využití IT ve zdravotnictví: CESNET zaujal 3D přenosem robotických operací

MVTP-4K: zařízení pro přenos obrazu v rozlišení 4K

Mezinárodní kongres úrazové chirurgie a soudního lékařství na Internetu

Souběžné 100Gbs přenosy v síti CESNET2

UltraGrid od CESNET: trio hudebníků na jednom pódiu dělilo 150 kilometrů

Valná hromada sdružení TERENA zasedala v Praze

Převratné internetové aplikace pronikají z laboratoří do reálného života

EUGridPMA jedná v Praze o správě online identit

Projekt eIGeR zpřístupní evropský výzkum regionům

Konference TNC 2011: Praha přivítá vrcholné setkání síťových odborníků

Luděk Matyska bude řídit evropskou gridovou iniciativu

Projekt EF-TRANS pomůže efektivně aplikovat výsledky vědy a výzkumu

IPv6 Workshop: CESNET a FIT ČVUT představují laboratoř IPv6 Lab

Unikátní multiplexy v národní výzkumné síti CESNET2

Velká infrastruktura CESNET: pětiletý projekt akademického sdružení CESNET startuje

Sedmiletý výzkumný záměr sdružení CESNET byl úspěšný

3D Full HD přenos robotické operace předveden v Hongkongu

Unikátní demonstrace distribuované postprodukce audiovizuálního obsahu ve 3D formě

Acronis Backup 12.5