logo CESNET z. s. p. o.

Programovatelná platforma MTPP v rutinním provozu na síti CESNET2

Po dvouměsíčním zkušebním provozu uvedlo sdružení CESNET do rutinního provozu programovatelnou platformu vlastní konstrukce MTPP (Modular Traffic Processing Platform) pro pasivní monitorování na rychlosti 10 Gb/s.

Platforma, která je postavena na komerčně dostupných hardwarových komponentech s vlastním firmwarem, je nasazena na lince propojující národní síť pro výzkum a vzdělávání CESNET2 s komoditním Internetem.

Zpracování paketů za plné rychlosti 10 Gb/s probíhá pro všechny délky paketů výhradně ve firmwaru platformy. Na rozdíl od komerčně dostupných produktů v této kategorii lze části firmwaru měnit dynamickou rekonfigurací.

Ta umožňuje uživateli kdykoli za chodu zařízení snadno změnit firmware pro zpracování paketů, a to výměnou modulů, bez programování a vývojových nástrojů pro pole FPGA. K dispozici jsou moduly pro získávání řady paketových a chybových statistik o monitorované lince, generování paketů, emulaci ztrátovosti pro testování přenosových protokolů i testy typu BERT (Bit Error Rate Test).

Přístup k platformě zajišťuje operační systém Linux běžící uvnitř FPGA bez externího počítače. CESNET plánuje i další typy modulů a verzi platformy pro rychlost 40 Gb/s.

Další články k tématům - CESNET - FPGA - MTPP - paketů

Článek CESNET z. s. p. o. ze dne 27. února 2009 - pátek

Další články od CESNET z. s. p. o.