"Pokud si lékaři nemohou být jisti, kdo s nimi elektronickou cestou opravdu jedná, nemohou zasílat tak důvěrné informace, jakými zdravotní data bezesporu jsou", říká Jan Hlaváček, ředitel divize Ambulantní software CompuGroup Medical Česká republika.
Elektronická forma komunikace by měla být pro všechny zúčastněné maximálně důvěryhodná a závazná. Avšak datové formáty používané v dnešní době postrádají průkaznou a nezpochybnitelnou informaci o autorství, což znevažuje jejich důvěryhodnost. V důsledku toho nelze považovat taková data za plně rovnocenná s papírovými částmi zdravotní dokumentace, u kterých je autor snadno prokazatelný.
Zvolený datový formát by měl být zakotven v legislativě jako závazně akceptovatelný pro zdravotnictví a zúčastnění tak budou mít povinnost dokázat s tímto formátem pracovat. Například na českém trhu je pro výměnu a archivaci listin v elektronické podobě běžně používán formát PDF/A. Ten však pro vedení zdravotní dokumentace není zcela vhodný, protože neumožňuje automaticky zpracovávat některá zdravotnická data.
Pro usnadnění lékařské práce je totiž důležité, aby software dokázal samostatně analyzovat data a upozornit například na patologické jevy. Navíc by ve zvoleném formátu nemělo být možné zpětně informace ve zdravotní dokumentaci upravovat.
Legislativa se také v tuto chvíli nedostatečně věnuje otázce převodu došlých papírových dokumentů do digitální podoby a způsobu jejich dlouhodobé archivace. To vše jsou podle mého názoru zásadní legislativní překážky v rozvoji elektronického zdravotnictví v České republice.
Článek CompuGroup Medical Česká republika s.r.o. ze dne 18. října 2012 - čtvrtek
Lékaři upozorňují na rizika v procesu elektronizace zdravotnictví od ledna 2013
Elektronické recepty nemohou fungovat bez legislativy a dodržení anonymity pacientů
Informační systém Medical Net propojuje všechny oblasti zdravotnictví
Ambulantní software PC DOKTOR rozšiřuje možnosti komunikace s pacienty pomocí SMS
Jan Hlaváček komentuje legislativní překážky v rozvoji elektronického zdravotnictví
Elektronizace zdravotnictví vázne na nepřipravenosti institucí
CompuGroup Medical posiluje pozici značky na trhu a mění loga produktů
Zdravotnický software MEDICUS reaguje na požadavky lékařů
DENTIST+: IS pro zubní ambulance
Elektronické odesílání dávek pojišťovnám využívá polovina ambulantních lékařů
eParafa: ambulantní IS pro elektronickou dokumentaci pacientů
Ambulantní IS CGM pro elektronickou komunikaci mezi ambulancí a laboratoří využívá stále více lékařů