logo Conrad Electronic Česká republika, s.r.o.

Jak na vánoční osvětlení zahrady

Venkovním vánočním osvětlením si můžete ozdobit dům a jeho částí, zahradu i prvky, které se na ní nachází. Typická je proto instalace světel na keře, stromy, ale také na zahradní nábytek, balkony, rámy oken, dveře či altány. Fantazii se meze nekladou.

Na rozdíl od světel k vnitřnímu užití je potřeba při výběru dbát dvojnásobně na bezpečnost, aby se venkovní vánoční světla nestala příčinou zbytečných komplikací.

Při výběru venkovního osvětlení pamatujte na důležité informace o:

V první řadě je nutné se ujistit, že je vybraná dekorace opravdu určena pro venkovní použití a má odpovídající stupeň krytí IP (International Protection). Bez označení IP je dekorace určena pouze pro vnitřní použití.

IP určuje odolnost svítidla proti vniknutí nežádoucího předmětu (může jím být pouhý prach) a proti vniknutí vody.

Hodnota IP se vyjadřuje dvěma číslicemi:

Platí, že čím je číslo IP vyšší, tím je vyšší ochrana. Nejvyšší stupeň krytí musí mít svítidla trvale vystavená působení vody. Pro běžná venkovní svítidla postačí stupeň krytí od IP 34 do 55.

O volbě typu svítidla rozhoduje mimo jiné i provozní napětí. Často se instalují běžné typy světel ke standardní síti 230 V. Dražší skupinu pak tvoří svítidla nízkonapěťová, převážně na 12 V, vhodná pro umístění do vlhka nebo ven. Nižší jmenovité napětí však vyžaduje zapojení měniče, pokud však již není součástí svítidla.

Samotné svícení je výdaj za spotřebovanou energii. Jako každý elektrický spotřebič i na žárovkách můžete najít energetický štítek, který reprezentuje stupeň účinnosti. Účinnost je poměr mezi příkonem a výkonem, resp. čím nižší je účinnost, tím vyšší jsou ztráty na výkonu.

Pokud tedy potřebujete velké množství světel s dlouhodobým svícením, vybírejte LED svítidla. Ty jsou oproti klasickým žárovkám přibližně 5x úspornější při zachování stejné svítivosti jako klasické žárovky.

Běžné i netradiční venkovní světelné dekorace

Výběr dekorací a světel do exteriéru je dnes opravdu široký, tak vedle již tradičních řetězů je možné ozdobit dům či pozemek efektními závěsy, kabely, rampouchy, sítěmi či krápníky, aby bylo možné navodit kouzelnou atmosféru s puncem originality.

Venkovní vánoční osvětlení může být samozřejmě bílé, oblíbené jsou ale také barevné varianty, kdy je na řetězu užita pouze jedna barva, nebo dochází ke střídání několika barev. Nejen podle výsledného vzhledu je ale možné venkovní vánoční osvětlení vybírat, lze se orientovat i podle toho, co je zdrojem světla.

Z tohoto hlediska trh nabízí žárovkové, mikrožárovkové nebo úsporné LED žárovkové vánoční osvětlení.

Pozor na pochybné zboží

Mnoho domácností zapomíná na rizika spojená s nákupem venkovního osvětlení na tržnicích, kde se prodává zboží pochybného původu. Zvláště u elektronických zařízení je pak provoz velkým rizikem, že venkovní vánoční osvětlení bude, v tom lepším případě, pouze nekvalitní, v tom horším pak nekvalitní materiál a zpracování může způsobit větší škody, například v případě zkratu apod.

Využití sluneční energie

Jinou úspornou variantou jsou svítidla na solární provoz, jejichž obliba stále roste. Hlavní součástí solárního osvětlení jsou solární panel, akumulátory, diody, senzory reagující na stmívání, senzory pohybu a vlastní konstrukce světel. Hlavní výhodou solárního osvětlení je absence elektrického kabelu, nulová spotřeba elektrického proudu ze sítě a dlouhá životnost.

Nevýhodou je to, že intenzita a délka svícení závisí na intenzitě slunečního světla během dne, které přes solární panel nabíjí akumulátor solárního světla.

Článek Conrad Electronic Česká republika, s.r.o. ze dne 1. prosince 2014 - pondělí

Další články od Conrad Electronic Česká republika, s.r.o.

Acronis Backup 12.5