logo CZ.NIC

Český software BIRD: nejvyužívanější route server

Z reportu organizace EURI-IX vyplývá, že mezi propojovacími uzly sdruženými v této organizaci jasně vyhrává český software BIRD, který využívá až 41 procent uzlů (15 ze 37). Český BIRD za sebou nechal i takové značky, jakými jsou např. Quagga nebo CISCO.

Organizace EURO-IX sdružující největší světové propojovací uzly (IXP) zveřejnila svoji výroční zprávu, jejíž součástí je i přehled nejčastěji využívaných route serverů v peeringových centrech.

Směrovací démon BIRD je jedním z prvních projektů Laboratoří CZ.NIC, výzkumného a vývojového centra správce české národní domény - sdružení CZ.NIC.

"Z takového umístění máme všichni, kteří na projektu pracujeme, velikou radost. Kvality našeho softwaru BIRD může potvrdit i fakt, že ho jako route server v současnosti používají i tři největší peeringová centra v Evropě - frankfurtský DE-CIX, londýnský LINX nebo amsterodamský AMS-IX. Kromě těchto center je náš software nasazený také například v americkém PAIXu nebo moskevském MSK-IXu. Díky nasazení v mnoha internetových propojovacích uzlech můžeme s trochou nadsázky tvrdit, ze velká část packetů současného světového internetu najde svůj cíl právě díky našemu software BIRD", uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

"Kolegové z anglického LINXu udělili démonu BIRD v roce 2010 ocenění LINX Awards. Tuto cenu získává jednou za rok vybraná osobnost nebo organizace, která se výrazným způsobem podílela na rozvoji přímo centra LINX nebo celého odvětví propojovacích center", dodává Ondřej Filip.

Open source routovací démon BIRD vznikl na půdě Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy jako seminární práce tří studentů oboru Informatika. Jedním ze zakladatelů projektu BIRD je právě také Ondřej Filip.

K významnému rozvoji projektu došlo před více než dvěma lety, kdy se BIRD stal jednou z prvních aktivit výzkumného a vývojového centra sdružení CZ.NIC - Laboratoří CZ.NIC.

Další články k tématům - BIRD - doména - ocenění - server - výzkum - Ondřej Filip

Článek CZ.NIC ze dne 12. září 2012 - středa

Další články od CZ.NIC