logo CZ.NIC

CSIRT.CZ vydává doporučení pro správce webů

Pracovníci Národního bezpečnostního týmu CSIRT.CZ, který již více než rok působí v rámci sdružení CZ.NIC, vydali doporučení pro správce internetových stránek, která souvisejí se stále trvajícími aktivitami skupiny Anonymous.

Sympatizanti Anonymous útočí na vybrané internetové stránky různých institucí. Vydaná opatření mají za cíl snížit dopady útoků typu DDOS a jsou k dispozici na stránkách bezpečnostního týmu CSIRT.CZ.

Doporučení CSIRT:

  1. Proti útoku SLOWLORIS lze například použít modul pro webový server apache mod-antiloris.Tento modul omezuje počet otevřených konexí ve stavu SERVER_BUSY_READ pro jednu IP adresu; dalším podobným projektem je mod_noloris. Pokud používáte webový server nginx, ten je proti útokům pomocí slowloris odolnější.
  2. Proti ostatním útokům lze použít modul TARPIT pro iptables, který zpomaluje odpovědi zasílané zpět útočníkům, čímž zdržuje posílání dalších requestů. Další možností je omezovat příchozí spojení pomocí modulů limit či hashlimit.
  3. Proti útokům lze také doporučit použití některého odolnějšího webového serveru, například již zmiňovaný nginx v módu reverzní proxy se zapnutou cache.
  4. Doporučujeme také zkontrolovat zda na www stránkách nejsou zbytečně dostupné skripty, které již nejsou potřeba, dále doporučujeme kontrolu stránek na XSS a SQL injection zranitelnosti, například pomocí nástroje Nikto2. Doporučujeme také preventivně změnit hesla k databázím.
Další články k tématům - Anonymous - CSIRT - DDOS - HOIC - LOIC - server - SLOWLORIS - TARPIT

Článek CZ.NIC ze dne 3. února 2012 - pátek

Další články od CZ.NIC

M-Files - Document Management System