logo CZ.NIC, zájmové sdružení právnických osob

CZ.NIC jako první pouští do datových schránek i mobilní telefony

Dostat se k obsahu datových schránek z mobilních telefonů je v současnosti poměrně problematické. K řešení této situace nyní částečně přispělo sdružení CZ.NIC, správce národní domény .CZ.

CZ.NIC pro telefony postavené na linuxové platformě Maemo 5 vyvinulo prototyp aplikace, díky níž je možné se do datových schránek pohodlně připojit. Radovat se tak mohou především majitelé jedné z posledních novinek společnosti Nokia. Její nedávno uvedený model N900 právě systém Maemo 5 využívá. Třetí rozšířený prototyp aplikace DSGUI si je zdarma k dispozici ke stažení na internetu.

"Problém současného webového rozhraní datových schránek spočívá v tom, že umožňuje odesílat zprávy pouze s nainstalovaným rozšířením pro MS Windows - 602 XML Form Filler. Proto jsme se rozhodli vyvinout aplikaci, která bude na nejrůznějších alternativních systémech včetně těch mobilních poskytovat plnou funkcionalitu a nebude toto proprietární rozšíření potřebovat." říká Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Vývoj řešení pro přístup do datových schránek především z otevřených operačních systémů má na starosti výzkumné centrum Laboratoře CZ.NIC, které je od konce loňského srpna součástí sdružení CZ.NIC. Aplikaci DSGUI tak lze nyní úspěšně použít kromě systému Maemo 5 i na několika linuxových distribucích, FreeBSD a dále na OS Windows XP, Vista a 7 a na MacOS X.

"Otevřená platforma Maemo 5 nabízí široké možnosti jak vývojářům, tak i samotným uživatelům," říká Petr Kasa, ředitel Nokia ČR a SR. "Aplikace pro přístup k datovým schránkám je výbornou ukázkou toho, jak je pro vývojáře snadné přijít v krátké době s praktickým nástrojem, který řeší konkrétní problém velkého množství uživatelů," dodává.

Další články k tématům - aplikace - datových - Maemo - mobilních - Nokia - prototyp - schránek - telefony - Windows - Ondřej Filip - Petr Kasa

Článek CZ.NIC, zájmové sdružení právnických osob ze dne 21. ledna 2010 - čtvrtek

Další články od CZ.NIC, zájmové sdružení právnických osob

Nabídka zaměstnání CZ.NIC, zájmové sdružení právnických osob