logo CZ.NIC, zájmové sdružení právnických osob

CZ.NIC startuje projekt háčkyčárky.cz

Www.úřadpráce.cz - i tak by mohly v budoucnu vypadat české domény. Umožnilo by to zavedení systému IDN (Internationalized Domain Name), díky kterému by internetové domény fungovaly i se znaky národních abeced.

IDN přináší kromě větší svobody při výběru názvu adresy také řadu sporných otázek. Zájmové sdružení CZ.NIC, správce internetové domény nejvyšší úrovně .CZ proto spouští internetové stránky www.háčkyčárky.cz, na nichž chce o IDN informovat a podpořit mezi uživateli českého internetu diskusi, zda IDN v českém internetu zavést či nikoli.

Sdružení CZ.NIC je na případné zavedení IDN technicky připraveno. Nespustí ho však, dokud nebude v řadách uživatelské komunity převládat zájem o jeho implementaci.

"V rámci průzkumů agentury Markent z let 2004 a 2006 bylo zjištěno, že o zavedení diakritiky do doménových jmen není valný zájem. Kladně odpovědělo pouze 22 % dotazovaných organizací. Další kolo průzkumu plánujeme letos – o jeho výsledcích budeme informovat," sdělil Ondřej Filip, výkonný ředitel CZ.NIC.

Takového přijetí se IDN dočkalo také díky řadě případných problémů, které by zavedení systému mohlo způsobit - například :

Rozmach tzv. překlepových domén
Jde o domény využívající chyb uživatele při zadávání internetové adresy. Uživatel tak může být vystaven závadnému obsahu, softwarovému útoku apod. IDN by v tomto ohledu mohlo vznik překlepových domén ještě více podpořit.

Komunikační bariéra
IDN předpokládá znalost některé národní abecedy a pravopisu i u uživatelů z jiných zemí a instalaci příslušných abeced do počítače.

Právní problémy
Registrace doménových jmen se znaky národních abeced by mohly vést ke zvýšení počtu sporů o doménová jména. Například kvůli kolizím domén s ochrannými známkami a geografickými názvy.

Na tyto i další možné potíže, které by zavedení IDN do českého internetu mohlo přinést, existují samozřejmě i návrhy řešení. IDN dokonce funguje již v několika evropských zemích. Oba pohledy na systém proto představí projekt CZ.NIC www.háčkyčárky.cz. Kromě nejrůznějších informací o IDN v doméně .CZ stránky umožní uživatelům zjistit si, kolik různých variant s diakritikou může nějaká existující či smyšlená doména mít.

Článek CZ.NIC, zájmové sdružení právnických osob ze dne 22. května 2008 - čtvrtek

Další články od CZ.NIC, zájmové sdružení právnických osob

Nabídka zaměstnání CZ.NIC, zájmové sdružení právnických osob