logo CZ.NIC, zájmové sdružení právnických osob

CZ.NIC vylepšuje přístupnost datových schránek

Sdružení CZ.NIC proto vyvíjí vlastní open-source aplikaci, která potíže s přístupem do datových schránek z těchto systémů usnadňuje. Do budoucna zároveň počítá s rozšířením pro další platformy, ale i mobilní systémy.

Přístup do datových schránek byl vytvářen především pro nejrozšířenější operační systém MS Windows. Dosud ale chybí optimalizované řešení pro alternativní platformy jako jsou Linux a FreeBSD. Prototyp aplikace je možné vyzkoušet na operačních systémech Mac OS X, Linux, FreeBSD a MS Windows.

"Problém současného webového rozhraní datových schránek spočívá v tom, že umožňuje odesílat zprávy pouze s nainstalovaným rozšířením pro MS Windows - 602 XML Form Filler. Našim cílem je vytvořit aplikaci, která bude poskytovat plnou funkcionalitu a nebude toto proprietární rozšíření potřebovat," říká Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC a dodává : "Od spuštění datových schránek jsme registrovali stále se zvyšující poptávku po řešení tohoto problému, proto jsme se v CZ.NIC rozhodli tuto aplikaci vyvinout."

Vývoj řešení pro přístup do datových schránek především z otevřených operačních systémů má na starosti výzkumné centrum Laboratoře CZ.NIC, které je od konce tohoto srpna součástí sdružení CZ.NIC a mimo jiné se věnuje právě podpoře v oblasti open-source aplikací. Na internetových stránkách http://labs.nic.cz/datove-schranky/ najdou zájemci kromě aplikace pro přístup do datových schránek a návodu, jak si ji stáhnout a použít, také zadání projektu s popisem aplikace a varování, že se jedná o funkční prototyp.

"Není standardní, abychom aplikaci tohoto typu vydávali v takto rané fázi. V tomto případě chceme, aby se open-source komunita v České republice co nejdříve s naším projektem seznámila a případně jej také komentovala. Připomínky odborné veřejnosti mohou pomoci při závěrečných fázích vývoje open-source řešení, která jsou alespoň z našeho pohledu pro uživatele internetových služeb v České republice velice důležitá a potřebná," vysvětluje Ondřej Surý, vedoucí Laboratoří CZ.NIC.

Další články k tématům - cz - datových - FreeBSD - Linux - MS - nic - open-source - řešení - schránek - Windows - Ondřej Filip - Ondřej Surý

Článek CZ.NIC, zájmové sdružení právnických osob ze dne 9. prosince 2009 - středa

Další články od CZ.NIC, zájmové sdružení právnických osob

Nabídka zaměstnání CZ.NIC, zájmové sdružení právnických osob