logo CZ.NIC

Doména .cz slaví dvacáté narozeniny

V neděli 13.1. 2013 tomu bude přesně 20 let, kdy rodinu národních domén nejvyšší úrovně rozšířila koncovka .cz. Tehdy nahradila doménu .cs, která fungovala od roku 1991 a která zanikla společně s bývalým Československem.

Podle statistik sdružení CZ.NIC, které českou doménu spravuje od roku 1999, je k dnešnímu dni zaregistrováno více než 1012000 internetových adres s koncovkou .cz.

".cz je v České republice zdaleka nejvyužívanější doménou nejvyšší úrovně. Vliv na tuto skutečnost mají především dvě zlomové události: v roce 1997 došlo k uvolnění poměrně přísných pravidel registrace. Na základě tohoto rozhodnutí mohly domény registrovat i fyzické osoby. O deset let později nasadil CZ.NIC vlastní systém pro správu a registraci domén FRED, který výrazně registrační proces zrychlil a také zlevnil. Od té doby se měsíční přírůstek nových domén pohybuje okolo 10 tisíc", říká Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Podle posledních souhrnných statistik, které má sdružení CZ.NIC k dispozici, dochází k postupnému posilování podílu držitelů domén z řad jednotlivců, kterým patří 58 procent domén .cz.

Nejčastěji mají držitelé zaregistrovánu jedinou doménu, nejvyšší počet domén .cz na jednoho držitele pak dosáhl 4054. Z hlediska regionálního zastoupení pochází nejvíce držitelů ze Středočeského kraje, nejméně držitelů má Karlovarsko.

Z obsahové analýzy domény .cz provedené na základě průzkumu 1200 náhodně vybraných webů vyplývá, že nejvyšší zastoupení mají firemní stránky (41 procent), následují parkované domény (19 procent), e-shopy a nefunkční stránky (8 procent).

Na soukromé stránky pak připadá 7 procent domén.

Další články k tématům - analýza - domény - FRED - průzkum - Ondřej Filip

Článek CZ.NIC ze dne 11. ledna 2013 - pátek

Další články od CZ.NIC