logo CZ.NIC, zájmové sdružení právnických osob

ENUM v plném provozu

Sdružení CZ.NIC, správce národní domény CZ již převedlo systém ENUM do plného komerčního provozu. Česká republika se tím zařadila mezi několik předních zemí světa, které systém ENUM komerčně provozují. Telekomunikační operátoři, firmy i domácí uživatelé mohou nyní plně využít všech výhod telefonování po internetu.

Systém ENUM je v České republice funkční od 20. září 2006, během testovacího provozu si uživatelé zaregistrovali přes 2 100 domén ENUM, které reprezentují více než 535 tisíc telefonních čísel. Systém ENUM využívá v současné době z evropských zemí také Rakousko, Německo, Polsko, Finsko, Rumunsko a ©výcarsko, testovací provoz běží v několika dalších státech. Národní doména ENUM je delegována prakticky ve všech evropských zemích.

"Registrační systém se během testovacího provozu osvědčil, nezaznamenali jsme žádné komplikace," řekl Ondřej Filip, ředitel sdružení CZ.NIC. "Smyslem testovacího provozu bylo ověření funkčnosti registračního systému pro domény ENUM a odladění procesu registrací. Naše očekávání bylo bezezbytku splněno, a proto můžeme podle plánu přejít do plného komerčního provozu systému ENUM."

Během testovacího provozu byla doplněna a upřesněna pravidla pro registraci domén ENUM, vylepšena infrastruktura registru v zájmu jeho vyšší dostupnosti a spolehlivosti a zjednodušil se proces změny registrátora domén ENUM.

ENUM a telekomunikační operátoři

Pro další rozvoj systému ENUM je důležité jeho přijetí telekomunikačními operátory, přinejmenším ve formě nastavení ústředen tak, aby se při spojování hovorů dotazovaly do databáze na ENUM domény příslušející volaným telefonním číslům. Prvním českým telekomunikačním operátorem, který využívá systém ENUM, je od počátku roku 2007 společnost IPEX, která rovněž zaregistrovala domény ENUM všem svým zákazníkům.

"Podpora systému ENUM telekomunikačními operátory se může stát jejich hlavní výhodou ve vysoce konkurenčním prostředí," dodává Pavel Tůma. "Začít směrovat hovory pomocí systému ENUM je přitom velmi snadné a ve většině případů to ani nepředstavuje žádné významné náklady na úpravu ústředen ani dalších systémů."

Cena registrace domén ENUM

Registrace domén ENUM byla v rámci testovacího provozu zdarma, v současné době je velkoobchodní cena roční registrace domény 1 Kč bez DPH. Domény ENUM nyní registruje v ČR 9 registrátorů, jejich seznam najdete na adrese http://enum.nic.cz.

O systému ENUM

Systém ENUM využívá výhod běžné i IP telefonie, umožňuje uživatelům pevného i mobilního telefonního čísla zaregistrovat si k tomuto číslu speciální ENUM doménu s informací, jak se na toto číslo dovolat po internetu. Na čísla s ENUM doménou je pak možné volat zdarma bez ohledu na to, v síti jakého telekomunikačního operátora se číslo nachází (včetně zahraničních sítí). Systém ENUM již funguje v několika sousedních státech (např. Německo a Rakousko), v České republice pověřilo Ministerstvo informatiky jeho zavedením a správou sdružení CZ.NIC. Více se o systému ENUM dozvíte na webu http://enum.nic.cz.

Článek CZ.NIC, zájmové sdružení právnických osob ze dne 21. února 2007 - středa

Další články od CZ.NIC, zájmové sdružení právnických osob

Nabídka zaměstnání CZ.NIC, zájmové sdružení právnických osob