logo CZ.NIC, z.s.p.o.

Internet věcí a chytré ovládání domácnosti v projektu Turris

CZ.NIC a Jablotron zahajují spolupráci na realizaci služeb pro Internet věcí. Základem společných aktivit je router Turris, který od roku 2014 pomáhá uživatelům s ochranou sítě a před útoky z internetu.

Projekt Turris vznikl v roce 2013 a jeho cílem je pomáhat uživatelům s ochranou domácí sítě pomocí speciálního routeru. Ten kromě funkcí běžného domácího routeru umí mimo jiné také analyzovat provoz mezi internetem a domácí sítí a identifikovat podezřelé datové toky.

V současnosti je do projektu zapojeno přes 1000 uživatelů internetu z České republiky i ze zahraničí. V následujících měsících rozšíří tuto skupinu uživatelů další tisíc zájemců o účast v projektu, kteří budou moci využívat novou verzi routeru.

Spolupráce CZ.NIC a Jablotronu nyní probíhá jak na vývoji jednotlivých prvků systému, tak na zkoumání reálných aplikací při řešení životních situací.

V rámci první etapy společného projektu získá 100 vybraných aktivních účastníků projektu Turris sadu komponent s výzvou, aby navrhli služby a schémata zapojení pro Internet věcí (IoT - Internet of Things).

"Již při zahájení projektu Turris jsme věděli, že náš speciální router může být využit rovněž jako centrální zařízení domácnosti, které bude moci řídit připojení různých čidel a měřidel k internetu. Projekt Turris chceme posunout dál, proto jsme se dohodli se zástupci společnosti Jablotron, s níž nyní otvíráme další kapitolu našeho projektu, a to směrem k takzvanému Internetu věcí," upřesňuje výkonný ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip.

Článek CZ.NIC, z.s.p.o. ze dne 17. června 2015 - středa

Další články od CZ.NIC, z.s.p.o.

Acronis True Image 2019