logo CZ.NIC, z.s.p.o.

Internet věcí a bezdrátová komunikace pro všechny

Knižní Edice CZ.NIC vydává publikaci Hradla, volty, jednočipy, která je určena všem zájemcům o elektroniku, číslicovou techniku a vlastní stavbu IoT zařízení. Jde po dlouhé době o původní českou knihu o elektronice a číslicové technice.

Další publikace správce české národní domény má název Hradla, volty, jednočipy je určena všem zájemcům o elektroniku, číslicovou techniku a vlastní stavbu zařízení pro Internet věcí. Kniha vychází tradičně pod otevřenou licencí.

Autorem je Martin Malý, propagátor a popularizátor nejen open source platformy Arduino, ale i dalších IoT projektů. Elektronická verze knihy je k dispozici volně ke stažení v Edici CZ.NIC a lze si ji objednat i v tištěné podobě.

"Cílem knihy není udělat ze čtenáře odborníka na návrh elektronických konstrukcí, ale poskytnout mu základní informace o tom, jak tato technika vlastně funguje, poodkrýt oponu tajemství, která kolem číslicové techniky panuje, a ukázat, že i doma na stole lze sestavit zařízení, které možná nesnese srovnání s průmyslově vyráběnou elektronikou, ale přinese svému staviteli mnohem větší radost a potěšení," uvádí autor knihy Martin Malý.

Předmluva vydavatele

Bývaly časy, kdy se pravý muž poznal podle skvrn od oleje na oblečení a schopnosti kdykoliv rozmontovat a často i zpět smontovat automobil. Tyhle časy minuly, vytlačila je doba řízeného vstřikování a dílů, které se mění kus za kus. A nejenom v automobilu.

A tak na tištěném spoji vidíte jeden spálený váleček a říkáte si, že by přeci mohlo stačit jej nahradit jiným podobným válečkem. Nebo, možná i jen přešlemovat pozici drátkem jako to dělával děda v pojistkové skříni, když něco v domácí elektrotechnice nefungovalo.

Záhy ověříte empiricky, nebo možná vezmete za dané moje tvrzení, že doba přeci jen už o něco pokročila a ne na vše stačí kus drátu. Přesně v rozhraní mezi dobou pokročilou a dobou minulou leží tato kniha. Z minulosti si bere tvůrčí zápal. Schopnost nerezignovat nad úkolem překračujícím pípnutí bezkontaktní platební karty v platebním terminálu. Pokus pochopit klubka drátů. A propojuje ji s dobou moderní, s mikroprocesory, řádky softwarového kódu, Vašimi nápady a samozřejmě se Sítí sítí, Internetem.

Touto knihou Vás autor vezme na procházku do světa nápadů, které střídá realizace. Přestanete být pouhým konzumentem, stanete se autorem, spolutvůrcem, nebo prostě jen napříště budete schopni opravit ten váleček, co se mu mimochodem říká odpor, i když se správně jmenuje rezistor.

Hezké snění a tvůrčí zápal přeje

Patrick Zandl, CZ.NIC

O autorovi

Martin Malý (známý též pod přezdívkou Arthur Dent či Adent), je český programátor, bloger, publicista a komentátor. Texty Martina Malého najdete na stránkách serverů Digiweb, Zdroják nebo iHNed.cz. Od roku 2015 popularizuje Martin Malý Internet věcí a DIY elektroniku, přednáší o těchto oborech a školí zájemce o platformu Arduino.

Za svou popularizační činnost byl Martin Malý v roce 2016 nominován v anketě Křišťálová Lupa, v kategorii One (wo)man show. Elektronika je jeho koníčkem už od dětství; nejraději má staré osmibitové počítače z osmdesátých let 20. století.

Ve spolupráci se správcem české národní domény přednáší v Akademii CZ.NIC kurz "Arduino pro učitele".

Článek CZ.NIC, z.s.p.o. ze dne 9. ledna 2018 - úterý

Další články od CZ.NIC, z.s.p.o.

Stáhněte si ZDARMA zkušební verzi systému M-Files