logo CZ.NIC

Mezinárodní centrum pro internetové domény řídí Ondřej Filip

Centrum operací, analýz a výzkumu systému doménových jmen (DNS-OARC) zvolilo na konci roku 2012 jako předsedu svého představenstva Ondřeje Filipa, výkonného ředitele sdružení CZ.NIC. Funkce předsedy představenstva je neplacená.

Nezisková organizace DNS-OARC, kde Ondřej Filip dosud zastával pozici řadového člena představenstva, sdružuje klíčové společnosti z oblasti výzkumu, vývoje a implementace internetových technologií, jako jsou například Microsoft, Google, Cisco či ICANN.

"Jmenování do této funkce si velice vážím. Je pro mě ctí podílet se na projektech, které mají význam pro mezinárodní internetovou komunitu. Zvolení do čela takto významné a důležité instituce vnímám jako ocenění za práci, kterou na poli DNS odvádí celé naše sdružení. Je pravdou, že CZ.NIC patří mezi nejaktivnější členy DNS-OARC a již řadu let se aktivně podílí na vývoji významných technologických řešení", uvedl Ondřej Filip.

Sdružení DNS-OARC, které sídlí v kalifornském Redwoodu, vzniklo v roce 2008 s cílem umožnit výměnu názorů a zkušeností mezi významnými provozovateli systému DNS, poskytovateli připojení k internetu, správci domén nejvyšší úrovně, správci kořenových serverů, bezpečnostními experty, registrátory, vývojáři či výzkumníky. Sdružení mimo jiné vypracovává analýzy a statistiky, pořádá vzdělávací akce a poskytuje služby a nástroje pro řešení technologických problémů a omezování bezpečnostních rizik. Mezi jeho členy patří také Google, Microsoft, Comcast, Cisco, VeriSign nebo ICANN.

Ondřej Filip vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor Informatika, a University of Pittsburgh - Joseph M. Katz Graduate School of Business (MBA). Během studia na Karlově univerzitě začal pracovat ve společnosti IPEX, kde později působil jako technický ředitel a člen představenstva.

Od prosince 2004 je Ondřej Filip výkonným ředitelem správce české národní domény. Vedle výkonu své funkce v CZ.NIC působí v představenstvech sdružení NIX.CZ (Neutral Internet Exchange), Euro-IX (European Internet Exchange Association).

Ondřej Filip je členem Multistakeholder Advisory Group, která je poradním orgánem generálního tajemníka OSN pro Internet Governance Forum a v rámci organizace ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) zasedá v Poradním výboru pro bezpečnost a stabilitu (SSAC).

Ve svém volném čase rád hraje basketbal nebo programuje opensource software.

Další články k tématům - analýza - DNS - domény - Google - ICANN - NIX - ředitel - vývoj - výzkum - ondřej filip

Článek CZ.NIC ze dne 8. ledna 2013 - úterý

Další články od CZ.NIC