logo CZ.NIC, z.s.p.o.

Router Turris MOX se představí na FIT ČVÚT

Prototyp modulárního zařízení Turris MOX bude představen široké veřejnosti poprvé v rámci komunitního setkání Večer s Turrisem - akce se uskuteční ve čtvrtek 19. 4. na FIT ČVUT v pražských Dejvicích.

Projekt Turris MOX přijdou na Fakultu informačních technologií ČVÚT osobně představit výkonný ředitele sdružení CZ.NIC Ondřej Filip a vedoucí projektu Turris Patrick Zandl. Bude zde také spousta prostoru pro všechny vaše otázky a pro diskuzi s námi z Turris týmu. Po skončení oficiální části večera bude možné neformálně posedět s Turris týmem.

Akce se se koná 19. 4. 2018 od 18:00 - 19:45 hod. na Fakultě informačních technologií ČVUT - posluchárna 107, Thákurova 9, Praha 6.

Sdružení CZ.NIC v crowdfundingové kampani na Indiegogo získalo na výrobu routeru Turris MOX již přes 100000 USD a pokročilo ve vývoji nových modulů - představilo průchozí 8portový switch, díky kterému uspokojí Turris MOX i náročné uživatele.

Ten uživatelům umožní budovat rozsáhlejší síť s větším množstvím zařízení připojených kabelem. Ve chvíli, kdy přestane uživateli stačit 8 portů, může přidat další MOX E a avytvořit tak 16portový gigabitový switch. Díky této vlastnosti jej lze použít i společně s SFP modulem MOX D, nebo malým ethernetovým modulem MOX C a překonat počtem síťových portů i samotný Turris Omnia.

"Největšímu zájmu se zatím těší varianta Turris MOX Classic nabízející funkce plně vybaveného routeru. Projekt aktuálně získal certifikaci Arrow, ta potvrzuje realizovatelnost technického návrhu. Ze zájmu o Turris MOX máme radost a velmi si vážíme i zpětné vazby, kterou dostáváme. Na žádost řady našich fanoušků jsme do nabídky na Indiegogo nyní přidali nový modul s osmi ethernetovými porty," říká Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Turris MOX jako bezpečná brána do Internetu

Běžné routery spoléhají na instalaci aktualizací ze strany uživatelů, kteří však zpravidla nechávají tento proces bez povšimnutí, protože se o nových verzích často ani nedozví. Přitom se dnešní síťová zařízení i IoT přístroje potýkají s novou hrozbou - útočníky, kteří je bez vědomí uživatele využívají třeba k těžbě kryptoměn.

Naproti tomu Turris MOX se o bezpečnostní aktualizace postará zcela sám. Výrazně tak zvyšuje bezpečnost uživatele, což je s postupným rozšiřováním Internetu věcí stále naléhavější.

Kompaktní server pro každého

Turris MOX může sloužit i jako kompaktní server. V síti tak může zajišťovat tiskové služby, funkce e-mailového serveru, nebo se stát centrálou pro systém bezpečnostních kamer.

Díky slotu na SD karty umožní snadný přechod mezi operačními systémy. Kromě standardního systému Turris OS si bude rozumět i s dalšími distribucemi systému Linux.

Už nyní je CZ.NIC v kontaktu s vývojáři z openSUSE a Debianu ohledně podpory v jejich distribucích. Tuto možnost ocení nejen nadšenci open source, ale také provozovatelé startupů a společnosti, které hledají vhodný hardware pro své vlastní aplikace.

Na Indiegogo si vybere i laik

Pro snazší výběr modulů jsou na serveru Indiegogo předpřipravené sestavy pro konkrétní použití a každý potenciální podporovatel si tak může vybrat konfiguraci, která bude vyhovovat přesně jemu.

Tyto sestavy budou navíc již z výroby osazeny testovanou SD kartou s operačním systémem TurrisOS.

Článek CZ.NIC, z.s.p.o. ze dne 13. dubna 2018 - pátek

Další články od CZ.NIC, z.s.p.o.

HackerFest 2018 - největší IT Security událost v ČR