logo CZ.NIC

Vzdělávací aplikace Tablexia pro děti s dyslexií

Vzdělávací aplikace Tablexia, jejímž cílem je podporovat kognitivní schopnosti dětí s dyslexií, je nyní volně dostupná široké veřejnosti na stránkách služby Google Play - ke stažení zdarma!

Tablexia je aplikace na trénink kognitivních schopností dětí a mladých lidí s dyslexií. Je určena jak pro školy jako doplněk výuky, tak také pro pedagogicko-psychologické poradny a samozřejmě i pro samostatný rozvoj lidí s dyslexií.

Aplikace ve své první verzi obsahuje tři samostatné hry na:

"Beta verze aplikace Tablexia byla prvně představena na konferencích Internet a Technologie 13.2 a Dyskorunka. Zájem o ni projevila jak odborná veřejnost, tak rodiče dětí se specifickými poruchami učení. Především ti se intenzivně zajímali, kdy bude možné aplikaci stáhnout a začít používat. Tablexia nyní obsahuje tři hry ve společném herním prostředí," říká Andrea Šíchová, členka týmu, který v Laboratořích CZ.NIC pracuje na projektu Tablexia.

Po technické stránce aplikace kromě her nabízí i administrativní funkce: přehled výsledků či správu jednotlivých hráčských profilů pro případ, že tablet třeba používá skupina dětí. To usnadňuje a zrychluje vývoj dalších her, u nichž tyto funkce již není třeba programovat. Zároveň ale Tablexia nabízí možnost jakoukoli hru "vyjmout" a zpřístupnit ji samostatně.

"Zveřejněním ostré verze aplikace práce na projektu nekončí. Aktuálně začínáme připravovat rozšíření spektra tréninkových her, kterého by se mohli zájemci dočkat v příštím roce. Pod svobodnou licencí také plánujeme zveřejnit softwarovou část projektu a tím vývojářům nabídnout možnost dalšího využití," dodává Ondřej Surý, vedoucí vývojového týmu projektu Tablexia.

O aplikaci Tablexia

Tablexia je aplikace pro tablety určená dětem a mladým lidem s dyslexií. Byla vyvinuta sdružením CZ.NIC ve spolupráci s externími odborníky. Cílem aplikace je formou her a cvičení trénovat schopnosti, které jsou dyslexií nejvíce oslabené. Tablexia je moderní vzdělávací pomůcka pro děti na druhém stupni základní školy, kterým již není věnováno tolik pozornosti.

Celý projekt vzniká jako open source a pod otevřenými licencemi GPL a Creative Commons v Laboratořích CZ.NIC. V plánu je rozšíření o další hry.

Aplikace Tablexia je ke stažení zdarma.

Článek CZ.NIC ze dne 15. ledna 2014 - středa

Další články od CZ.NIC

AddNet - unikátní provozně bezpečnostní DDI/NAC nástroj