logo CZ.NIC, zájmové sdružení právnických osob

Uživatelé internetu hrají klíčovou roli při testování provozu domény example.test v 11 jazycích

Tento zkušební provoz představuje světově dosud nejdůležitější krok k plné implementaci internacionalizovaných doménových jmen. Jde o jednu z největších změn internetu od doby jeho vzniku.

"Aby tento test byl úspěšný, potřebuje ICANN pomoc uživatelů a vývojářů aplikací. V momentě, kdy budou spuštěny zkušební stránky, potřebujeme, aby je každý navštívil a podíval se, jak se adresy zobrazují a jak v jeho vlastních programech fungují odkazy na internacionalizovaná doménová jména. Stručně řečeno, potřebujeme, aby uživatelé přišli a systém zatížili až na hranici jeho možností", řekl Paul Twomey, prezident a výkonný ředitel společnosti ICANN.

Zkušební provoz je možný díky dnešnímu vložení 11 verzí domény .test do kořenové domény. To znamená, že tato doménová jména jsou v jádru internetu přidána k ostatním doménám nejvyšší úrovně jako .net, .com, .info, .uk, .de a .cz.

Od října mají uživatelé internetu z celého světa přístup na wiki stránky s doménovým jménem example.test v 11 testovacích jazycích – arabštině, perštině, čínštině (zjednodušené a tradiční), ruštině, hindštině, řečtině, korejštině, jidiš, japonštině a tamilštině.

Tyto stránky uživatelům umožní vytvořit si vlastní podstránky s vlastním názvy a v příslušných jazycích. Zkušební provoz proběhne v 11 jazycích internetových komunit, které daly najevo největší zájem o realizaci konceptu internacionalizovaných doménových jmen.

Plné zavedení internacionalizovaných doménových jmen bude znamenat, že lidé budou moci celé doménové jméno zapsat v jejich vlastním jazyce. Dosud bylo tyto znaky možné použít pouze před tečkou a .com, .net .org a podobné bylo možné zapsat pouze latinkou. Internacionalizovaná doménová jména toto změní, takže svět bude mít k dispozici doslova desítky tisíc znaků.

"Dosud bylo možné použít u části názvu domény nejvyšší úrovně následující za tečkou pouze znaky ASCII a až z," dodal Twomey. "Až bude provedena implementace internacionalizovaných doménových jmen a k dispozici budou desítky tisíc znaků z různých světových jazyků, uživatelé budou moci zapsat celé jméno ve svém vlastním jazyce."

Další informace o programu internacionalizovaných doménových jmen jsou k dispozici na adrese: http://icann.org/topics/idn/. Odkazy na wiki stránky jsou zveřejněné na stránkách společnosti ICANN od 15. října.

O společnosti ICANN

Společnost ICANN je odpovědná za globální koordinaci systému jedinečných identifikátorů používaných na internetu, jako jsou doménová jména (např. .org, .museum a kódy zemí jako .cz) a adresy používané v řadě internetových protokolů, které pomáhají počítačům navzájem se na internetu najít. Pečlivá správa těchto zdrojů je pro provoz internetu zásadní. Globální podílníci společnosti ICANN se proto pravidelně setkávají, aby sestavovali politiku, jež zajistí trvalou bezpečnost a stabilitu internetu. Společnost ICANN je mezinárodně uznávaná, veřejně prospěšná a nezisková organizace. Více informací je k dispozici na internetové adrese www.icann.org.

Článek CZ.NIC, zájmové sdružení právnických osob ze dne 20. prosince 2007 - čtvrtek

Další články od CZ.NIC, zájmové sdružení právnických osob

Nabídka zaměstnání CZ.NIC, zájmové sdružení právnických osob