logo DataSpring s.r.o.

I virtuální data musí někde bydlet

A do datového centra v Lužicích u Hodonína se jich vejde opravdu hodně. Datacentrum zajišťuje uloženým datům díky vyspělým technologiím jistotu nepřetržitého provozu bez výpadků a přitom k tomu používá minimální množství energie.

V dubnu 2015 slavnostně zahájilo činnost datové centrum v Lužicích u Hodonína, které využívá nejmodernější technologie v republice. Stojí v naftařském areálu a provozuje jej společnost DataSpring, která patří do investiční skupiny KKCG. V Lužicích se skladují data celé skupiny čítající desítky firem.

"Částečně to byla investice pro nás a naše společnosti, abychom měli opravdu jistotu, že ta naše data jsou uložena tím nejlepším způsobem. Ale pořád veliká část datového centra v Lužicích je určena pro naše komerční zákazníky. Naše datacentrum také nabízí možnost zaměstnání pro desítky vzdělaných IT odborníků, absolventům u nás nabízíme i možnost stáží," říká Dana Dvořáková, ředitelka komunikace investiční skupiny KKCG a.s.

Hodonínsko, potýkající se s vysokou nezaměstnaností, tím také získalo zajímavý příspěvek v oblasti nabídky pracovních příležitostí, neboť jde o region, který řeší odliv vzdělaných lidí do velkých měst. Nové datacentrum je dobrým zaměstnavatelem pro IT odborníky a specialisty.

Služby datového centra jsou dnes, po roce od otevření používány mnoha zákazníky. Výpočetní výkon neposkytujeme pouze koncovým uživatelům, ale i partnerským společnostem, které s jejich pomocí realizují své zákaznické projekty nebo služby - třeba společnost SAS Institute ČR, která spolu s DataSpring realizuje cloudovou službu Visual Analytics as a Service.

Lužické datové centrum je připojeno do dvou uzlů NIX dvěma nezávislými okruhy přes dva přístupové body v TTC Teleport a CE COLO. Přes tyto přístupové body se zákazníci k datovému centru mohou připojit telekomunikačními okruhy nebo MPLS sítěmi.

Základní připojení k datovému centru je přes Internet. Má Tier III certifikaci na design a je navrženo především na poskytování služeb výpočetního výkonu zákazníkům.

Požadavky při návrhu infrastruktury datacentra:

Virtuální datové centrum

Virtuální datové centrum (vDC) je virtuální obálka, která v sobě obsahuje všechny prostředky virtuální i fyzické, které jsou zákazníkovi přidělené. V rámci vDC je zajištěno oddělení od ostatních zákazníků datového centra a dále zabezpečení firewallem pro komunikaci s Internetem. V rámci vDC lze realizovat vnitřní síťovou infrastrukturu pomocí vLAN, podle potřeb zákazníka.

vDC umožňuje používání vlastních nebo zákaznických adresních prostorů na IP vrstvě, stejně tak jako použití veřejných IP adres. V rámci vDC lze realizovat i složité struktury a vytvořit demilitarizované zóny (DMZ). K prostředkům umístěným ve vDC lze přistupovat přes VPN s možností vytvoření IPSEC pro propojení site to site. V rámci vDC je zajištěno i připojení do Internetu.

Základním stavebním kamenem vDC je virtuální firewall, který zajistí ohraničení prostoru určeného zákazníkovi od vnějšího světa a od ostatních zákazníků v datovém centru pracujících na sdílených platformách.

vDC lze provozovat ve dvou módech:

Virtuální datové centrum lze realizovat ve třech verzích, které se liší vnitřní strukturou a přístupem k Internetu.

Verze vDC:

Infrastruktura jako služba - IaaS

Infrastruktura je postavena na Intel platformě a skládá se z následujících komponent:

Virtuální výpočetní výkon je poskytován s hypervizory VMware a Hyper-V s možností smíchat oba hypervizory v rámci jednoho vDC a to tak, že část virtuálních strojů je provozována na Hyper-V a část na VMware a aplikace provozované na těchto virtuálních strojích spolu mohou komunikovat bez ohledu na platformu.

Výhodou tohoto přístupu je například možnost optimalizace licenčních modelů. Spolu s těmito virtuálními stroji mohou být na fyzických serverech s optimalizovaným hardware provozovány například databáze Oracle při zajištěné vzájemné komunikaci.

Výpočetní výkon lze získat ve variantě souboru virtuálních prostředků "resource poolu", kdy zákazník získává omezený přístup do V centra, respektive System centra pro správu resource poolu. Druhá varianta je, že dostává prostředí předem konfigurované do jednotlivých virtuálních strojů s přiřazenými vCPU, pamětí a disky.

Diskové kapacity nabízíme ve 3 výkonnostních třídách vhodných jak pro provoz aplikací požadujících vysoké diskové výkony, tak pro aplikace požadující velké objemy s menším výkonem.

V rámci IaaS služeb zajišťujeme i licencování od společnosti Microsoft. Z linuxového světa nabízíme Red Hat Entreprise Licence, tedy podporovanou verzi Linuxu a Centos, nepodporovanou verzi Linuxu. V případě použití resource poolu si zákazník může nainstalovat libovolný nelicencovaný operační systém, případně virtualizaci ve virtualizaci.

Platforma jako služba - PaaS

Vychází zcela logicky z IaaS platformy, na které platformové služby běží. Podstatou platformových služeb je, že zákazník, respektive jím provozované aplikace mají k těmto službám uživatelský přístup přes standardní rozhraní, správa platformy je však zcela v rukou a hlavně odpovědnosti DataSpring.

Backup jako služba s několika modely zálohování:

Služby v režimu Paas:

Zálohovat lze:

Článek DataSpring s.r.o. ze dne 9. června 2016 - čtvrtek

Další články od DataSpring s.r.o.

Upgrade VMware pro lepší enterprise služby DataSpring

Lepší ochrana průmyslových řídicích systémů

Vojtěch Vojík - nový obchodní ředitel DataSpring

DataSpring Datacenter Open Day

Prohlídka datacentra v Lužicích u Hodonína

Vzdělávání středoškoláků v kybernetické bezpečnosti s podporou DataSpring

SAS Visual Analytics v cloudu za zvýhodněnou cenu - mějte firemní data pod kontrolou!

DataSpring podporuje vzdělávání středoškoláků

Bezpečný cloud DataSpring na konferenci F5 Forum

Cloudová samoobsluha pleAzure.cloud na platformě Cisco ACI

DataSpring personálně posiluje tým specialistů

O bezpečnosti dat, pleAzure.cloud a MS Azure na konferenci IT Infrastructure & Security

Při zálohování a obnově dat spolupracujeme s profesionály

Partnerům dáváme na výběr

SQLaaS - SQL databáze jako služba

Analytika je umění klást si správné otázky

DataSpring je Registrovaným partnerem Cisco

DataCenter Golf Tournament

I virtuální data musí někde bydlet

Získejte nejmodernější cloudové řešení výměnou za starý hardware

Analýza a vizualizace dat v cloudu

Marie Tomanová - nová finanční ředitelka DataSpring

Zdeněk Honek - nový obchodní ředitel DataSpring

Virtualizace a cloud computing jsou fenoménem dnešní doby

Personální změny v DataSpring

Sjednocená komunikace cBridge

Datové centrum DataSpring poskytuje technologické zázemí projektu Česko v datech

Nové posily v týmu DataSpring

Cloudový byznys pohledem odborníků

Práce v IT - Key Account Manager - Business Development Manager

Práce v IT - Solution Architect

Práce v IT - Product Manager

Práce v IT - Junior IT Project Manager

Práce v IT - SW Frontend Developer

Práce v IT - Senior SW Backend Developer

Práce v IT - Junior SW Backend Developer

Práce v IT - Senior DWH/BI Developer

Práce v IT - Senior BI/DWH Consultant

Práce v IT - Administrátor zálohových systémů

Práce v IT - Administrátor dohledových systémů

Práce v IT - Administrátor Open a Wintel systémů

Práce v IT - Wintel Architect

Práce v IT - Specialista provozu datového centra

Pozvánka na představení cloudové služby Visual Analytics

Analýza a vizualizace dat v cloudu na snídani SASu

Zálohování do cloudu snižuje celkové firemní náklady

Personální změny v DataSpringu

Certifikovaný systém řízení bezpečnosti DataSpring

Vývojový tým STV rozšiřuje portfolio služeb DataSpring

Práce v IT - Product Manager

Nabídka zaměstnání DataSpring s.r.o.
Acronis True Image 2019