logo DigiMates.cz s.r.o.

Autobahn Framework - HR systém profesí náboru IT odborníku v globálních podmínkách

Hledáte někoho do IT, ale jak poznáte co by měl umět? Proto jsme chtěli tento problém zjednodušit. Nový systém Autobahn Framework přináší srozumitelnou formou typologii 22 rolí, které se nejčastěji vyskytují v oblasti IT ve vyspělých firmách po celém světě.

Jaký je rozdíl mezi jednotlivými IT pozicemi a co vlastně všechny dělají? Jak najít toho správného odborníka na potřebnou pozici? Jak se pozná vhodný uchazeč? To jsou otázky, které si pokládají i zkušení personalisté.

IT se dá zjednodušit na 22 profesí

"Hledáte někoho do IT, ale jak poznáte co by měl umět? To je někdy velmi složité vydefinovat. Připravíte seznam kompetencí a job description, ale stále dostáváte nerelevantní kandidáty. Proto jsme chtěli tento problém zjednodušit. Vytvořili jsme univerzální schéma - mapu, která vám pomůže ujasnit si, koho vlastně potřebujete. Vycházeli jsme přitom z celosvětově uznávaných best practice. Pro toho, kdo typologii rozumí už potom stačí jen ukázat prstem," říká Petr Janiš, zkušený IT projektový manažer a spolutvůrce systému Autobahn Framework (ABF).

ABF je unikátní typologie - mapa všech IT profesí určená pro použití v globálních podmínkách IT. Vychází ze zkušeností profesionálů v oboru, nejlepších praktik v oblasti IT dovedností a řízení IT služeb a týmů, které jsou celosvětově k dispozici. Stojí za ní mezinárodní tým odborníků v čele s českým vedením. Metodiku vyvinula společnost DigiMates.cz, s.r.o. ve spolupráci s personální a executive search agenturou Projectman.cz, s.r.o.

Podle Autobahn Framework se profese dají obecně rozdělit na dvě základní skupiny - manažerské a technické. Pro snadnější pochopení jednotlivých profesí má každá role kromě názvu, typizovaného popisu pozice, přínosu organizaci a dalších informací také ikonu reprezentující danou profesi. Díky tomu je studium odlišností jednotlivých rolí mnohem přehlednější.

Systém je komplexní, ale zorientovat se v něm není složité

Školení je nabízeno ve dvou formátech. Varianta určená pro personalisty pomůže HR profesionálům pochopit jak IT funguje a proč jsou jednotlivé pozice důležité pro organizaci. Druhá varianta je především pro IT ředitele a další vedoucí pracovníky. Více se zaměřuje na IT dovednosti, popisy pozic a náborový proces.

Kromě metodiky ABF existují i jiné systematiky, které popisují IT dovednosti nebo role. Tyto systémy však není vždy jednoduché spárovat s názvy profesí, které existují ve firmách a pro lajky bývají nesrozumitelné. Mezi ně patří např. oficiální klasifikace zaměstnání OKEČ, případně rámce jako ITIL nebo PRINCE2, které popisují jen část IT nebo projektových týmů.

"Systematika ABF je přitom daleko hlubší a pro business použití vyžaduje detailnější nastudování. Proto jsme připravili školení, kde je možné celou problematiku IT dovedností, rolí a profesí detailně pochopit a dozvědět se i o navazujících rámcích, jako je SFIA, ITIL nebo PRINCE2. Z našeho pohledu má OKEČ na IT velmi zjednodušený pohled. Proto jsme se pokusili zaplnit díru mezi systémy a přijít s typologií, která udělá svět IT srozumitelným každému,“ říká Pavel Šmejkal ze společnosti DigiMates.cz, s.r.o.

Článek DigiMates.cz s.r.o. ze dne 13. ledna 2015 - úterý

Další články od DigiMates.cz s.r.o.

Top platy mezi IT obory jsou v segmentu software a telco

Autobahn Framework - HR systém profesí náboru IT odborníku v globálních podmínkách

Stáhněte si ZDARMA zkušební verzi systému M-Files