logo dTest, o.p.s.

Jak se testují chytré telefony

Zkouší se kvalita hovorů i měření elektromagnetického záření. Přístroje jsou podrobovány tvrdým zkouškám odolnosti a prochází hodnocením fotoaparátů, videokamer, přehrávačů i citlivostí antény. Výdrž baterie pak testuje robotická ruka.

Do srovnání chytrých telefonů květnového vydání časopisu dTest je zařazeno 17 modelů. Mezi ně se dostaly nové vlajkové lodě velkých výrobců, ale také mobily nižších tříd. Některé přístroje pokulhávají kvalitou fotoaparátu či kamery za ostatními.

Testované telefony:

Ceny nejlepších mobilů na trhu se drží stále vysoko. Pokud byste se chtěli stát hrdým majitelem vítěze testu, připravte si alespoň čtyři bankovky s Tomášem Masarykem. Do srovnání jsme zařadili 17 letos otestovaných chytrých telefonů, mezi nimi několik nových vlajkových lodí velkých výrobců, ale také mobily nižších tříd. Kvalitní přístroj najdete mezi zástupci všech tří nejrozšířenějších operačních systémů a potěšující je, že základní úkony zastanou bez větších problémů všechny, včetně těch levnějších.

První měsíce tohoto roku se nesly ve znamení očekávání novinek dvou největších výrobců mobilních telefonů. Jihokorejská společnost Samsung v březnu představila světu své nové vlajkové lodě, Galaxy S7 a Galaxy S7 Edge, se kterými by ráda ovládla segment luxusních smartphonů. Na přelomu března a dubna se dočkali i fanoušci Applu. Americký gigant do prodeje poslal menší, čtyřpalcový iPhone SE, který je jakýmsi křížencem mezi starším iPhonem 5S a prémiovým modelem 6S. Zákazníky láká na relativně příznivou cenu (alespoň na poměry Applu).

Na konci loňského roku své top modely představili i další velcí hráči. LG přišlo s V10, Huawei ve spolupráci s Googlem vyvinul Nexus 6P (samostatně pak model Mate 8), Sony vytasilo Xperii Z5 Premium a Microsoft se ukázal s Lumií 950. Všechny tyto drahé přístroje i několik levnějších jsme pro vás nechali otestovat podle vylepšeného testovacího programu s přísnějšími zkouškami odolnosti, rozšířenými testy fotoaparátu a optimalizovanou zkouškou výdrže baterie.

Při zkouškách odolnosti podstupovaly přístroje pády z výšky 80 cm, byla vyzkoušena jejich choulostivost na poškrábání. Po otestování je jasné, že tvrzení výrobců o vodotěsnosti je někdy lepší brát s rezervou.

Další články k tématům - baterie - fotoaparát - Google - SIM - SmartPhone - telefon - test - videokamera

Článek dTest, o.p.s. ze dne 11. května 2016 - středa

Další články od dTest, o.p.s.