logo dTest, o.p.s.

Stále drahá data i volání českých mobilních operátorů

Mobilní tarify v Česku patří v evropském srovnání k nejdražším, zejména v oblasti mobilních dat. Čeští operátoři se vymlouvají na to, že jejich vysoké ceny za služby jsou odvozeny od reliéfu místní krajiny či hustoty zalidnění.

"Zatímco zahraniční operátoři mají spíše tendence své služby zlevňovat nebo alespoň nabízet za podobné ceny více dat, u nás takové změny nejspíš nehrozí. Do aktuálního průzkumu jsme zahrnuli takzvané neomezené tarify, tedy tarify s neomezeným voláním, SMS a vyšším objemem dat. Čeští operátoři drží své ceny stále nad evropským průměrem. Argumentují sice tím, že většina zákazníků neplatí za mobilní služby oficiálně nabízené ceny, ale využívají takzvaných podpultových nabídek. Toto tvrzení nás však příliš neuspokojilo. Průzkum dokazuje, že i země s menší hustotou zalidnění či hornatější země, jako je Itálie či Rakousko, poskytují tarify za výrazně výhodnější ceny," říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Z analýzy Evropské komise z roku 2018 plyne, že ceny volání a využívání dat v České republice patří ve srovnání se zahraničím mezi nejvyšší. Od posledního srovnání cen českých a zahraničních mobilních služeb, které dTest provedl v listopadu 2016, se toho bohužel mnoho nezměnilo.

Čeští spotřebitelé, kteří chtějí surfovat na internetu, si mohou z ceníků operátorů vybrat mezi několika nabídkami převyšujícími sedm set korun.

"Když budete prostě někomu pořád dokola opakovat: máme drahá data, máme drahá data, tak co uděláte, tak vezmete mobil, tak se nepřipojíte na internet přes data, ale budete hledat volnou wifinu. A tady jsme u toho. Čím méně se těch dat používá, protože se jim vyhýbáme, tak tím nepřispíváme k tomu, aby byla levnější. My potřebujeme změnit to klima v té společnosti také k tomu, aby ta data chtěli používat," odpovídá na dotaz České televize ministryne Marta Nováková k tomu, že se za dva roky na poli mobilních dat nezlepšilo skoro nic.

Tarify našich operátorů:

Slovenské mobilní služby se cenově sice také pohybují na vyšší úrovni, nicméně této cenové kategorii odpovídá také daleko větší množství dat.

Tak například slovenský T-Mobile nabízí tarif za 773 Kč, k tomu ale přidá oproti českému T-Mobilu až o 6 GB dat navíc - a to už je velký rozdíl.

Také Poláci se drží hesla "za málo peněz hodně muziky" a už za neuvěřitelných 241 Kč si u společnosti Orange pořídí zákazník tarif s objemem dat 5 GB.

Pokud se Poláci spokojí s menším objemem dat, jsou tarify ještě výhodnější. Operátor vystupující pod názvem Plus nabízí tarif s 2 GB, neomezeným voláním, SMS a MMS za 181 Kč.

Polsko je tak možné zařadit do kategorie zemí s nižšími cenami za poskytované mobilní služby.

Rumunský Vodafone přidává do datového balíčku s 5 GB dat i 200 minut volání do zahraničí, a to už za 309 Kč.

Tarify mobilních operátorů nabízené ve Francii jsou řádově výhodnější. Francouzi si totiž za 515 Kč pořídí u společnosti Free Mobile balíček zahrnující 100 GB dat, neomezené volání a také neomezené SMS a MMS.

V porovnání s českým operátorem O2 to představuje 33x více dat.

Článek dTest, o.p.s. ze dne 13. února 2019 - středa

Další články od dTest, o.p.s.