logo dTest, o.p.s.

Kauza O2 ve věci jednostranné změny smlouvy se vrací Obvodnímu soudu pro Prahu 4

Městský soud v Praze vyhověl odvolání dTestu a spor se společností O2 se vrací Obvodnímu soudu pro Prahu 4. Předchozí rozhodnutí soudu o postoupení věci ČTÚ je zrušeno, soud tak bude rozhodovat znovu od začátku.

Městský soud v Praze minulý týden rozhodl, že Obvodní soud pro Prahu 4 má rozhodovat o žalobě dTestu proti společnosti O2 ve věci jednostranné změny, kterou operátor zastavil omezené čerpání dat. Dal tak za pravdu dTestu, který se odvolal proti usnesení o zastavení řízení ze dne 18. 7. 2017. Městský soud vyhověl naší argumentaci a potvrdil, že jsme se na Obvodní soud pro Prahu 4 obrátili správně. Bohužel jsme kvůli předchozímu rozhodnutí ztratili dva měsíce času a jsme opět na začátku.

Obvodní soud pro Prahu 4 by teď měl co nejdříve rozhodnout o předběžném opatření. S ohledem na to, že operátor O2 už více než dva měsíce svým zákazníkům zastavuje internet, ačkoliv podmínky neměnil tak, jak mu zákon ukládá, bude to rozhodnutí, jak se říká "s křížkem po funuse".

Pevně doufáme, že soud bude nyní rozhodovat rychle, pokud možno ve věci samé a nebude nám stavět další procesní překážky.Rychlost rozhodování je v takových věcech zcela zásadní, protože spotřebitelé sami nemohou účinně nezákonným praktikám operátorů čelit.

Spotřebitelským organizacím dává možnost žalovat podnikatele zákon o ochraně spotřebitele a evropská směrnice o žalobách na ochranu spotřebitelů. Ta předpokládá, že členské státy umožní rychlé a účinné projednávání podobných žalob a soudy budou co nejpohotověji zastavovat a zakazovat protiprávní jednání vůči spotřebitelům. To se bohužel v České republice neděje.

Cílem dTestu je spotřebitelům prostřednictvím rozhodnutí o žalobě poskytnout podklad pro řešení jejich individuálních nároků. Každý, kdo se cítí jednáním operátora O2 poškozen, může se sám obracet na Český telekomunikační úřad ať už reklamací účtovaných služeb nebo v jiné formě mimosoudního řešení sporu.

Pokud bychom spor vyhráli, bude jasné, že operátor porušil zákon a nároky jednotlivců budou snáze vymahatelné.

Další články k tématům - operátor - soud - spotřebitel - zákon - žaloba

Článek dTest, o.p.s. ze dne 29. září 2016 - čtvrtek

Další články od dTest, o.p.s.