logo dTest, o.p.s.

Jak se studenti vyznají džungli smluv českých mobilních operátorů

Vyznat se v mobilním světě a ještě jeho fungování vysvětlit vrstevníkům, to je nesnadný úkol pro dospělé, natož pro mládež. V letošním ročníku soutěže časopisu dTest musí studenti prokázat znalosti svých práv a povinností vůči mobilním operátorům.

Soutěž Spotřeba pro život vyhlašuje dTest pro studenty středních škol, vyšších odborných škol a žáky odborných učilišť, mohou se jí ale účastnit samostatně i studenti a žáci zapojení do různých forem mimoškolských odborných aktivit. Každý soutěžní kolektiv reprezentuje tříčlenný redakční tým a koordinátor z řad dospělých.

"Členové soutěžních týmů by si měli v první řadě nastudovat problematiku telekomunikací. Časopisy, které studentské týmy připraví, musí své čtenáře provést úskalím smluv a jejich výpověďmi, přinést spotřebitelům přehled jejich práv a povinností v elektronických komunikacích, přeložit řeč zákona a všeobecných smluvních podmínek do srozumitelné podoby, upozornit čtenáře na obchodní triky a ukázat, jak důležité je znát telefonní čísla. Studenti by měli myslet na to, že dostatek srozumitelných informací pomáhá přežít v telekomunikační džungli," říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Soutěží se v tvorbě vzorového čísla spotřebitelského časopisu pro mládež. Studenti v něm zužitkují vlastní zkušenosti s daným tématem, mohou také zpracovat porovnání poskytovaných služeb. Soutěžní časopis má mít v tištěné podobě formát A4, 8 až 12 číslovaných stran obsahu a 4 strany samostatné obálky.

Zpracované časopisy mohou soutěžní týmy zasílat až do poloviny května 2018. Poté odborná porota vybere pět soutěžních časopisů, jejichž autoři obdrží věcné ceny věnované vyhlašovatelem soutěže.

První tři kolektivy obdrží spolu se svými koordinátory jako odměnu zájezd do jednoho ze sídel Evropského parlamentu (Štrasburk, Brusel). Každá škola zúčastněná v národním kole soutěže obdrží zdarma předplatné tištěné verze časopisu dTest pro následující školní rok.

dTest vyhlašuje letošní ročník soutěže pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky a poslankyně Evropského parlamentu Olgy Sehnalové.

Soutěž je uvedena v přehledu soutěží a přehlídek, který schvaluje a ve svém věstníku vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.

Článek dTest, o.p.s. ze dne 18. ledna 2018 - čtvrtek

Další články od dTest, o.p.s.

M-Files - Document Management System