logo dTest, o.p.s.

UHD TV zatím bez možností plného využití

Televizory s UHD mohou nabídnout nezvykle ostrý a detailní obraz. Jejich největším problémem ale je, že k nim není snadné sehnat obrazový materiál v patřičném rozlišení, aby je bylo možné plně využít.

Od plošného vysílání v UHD kvalitě Českou republiku dělí mnoho let. Proto je nutné stále počítat se signálem v obyčejném vysokém a v některých případech jen ve standardním rozlišení. Ani bluray disky v tuto chvíli UHD kvalitu nenabízejí a zatím není úplně jasné, kdy se situace změní. Další možností je přehrávání videí z internetu. Některé online služby již v omezené míře repertoár v UHD kvalitě nabízí.

V České republice jsou však kromě Youtube zatím nedostupné. V současnosti je tak UHD obrazovka využitelná převážně ke sledování vlastního obsahu pořízeného kamerou, fotoaparátem či mobilním telefonem s podporou záznamu v rozlišení 4K.

"Nabídka televizorů s ultra vysokým rozlišením se stále rozrůstá a kromě drahých top modelů čím dál častěji zahrnuje i dostupnější přístroje střední třídy. Většině spotřebitelů ale i v následujících letech plně postačí klasické Full HD televize. Pro běžného spotřebitele však příliš důvodů pořizovat nový televizor s vyšším rozlišením zatím neexistuje. Navíc rozdíl mezi UHD a Full HD je patrný jen při bližším pohledu a spíše na větších obrazovkách. V obvyklých sledovacích vzdálenostech je pro lidské oko přínos ultra vysokého rozlišení obtížněji rozpoznatelný a od určité, do jisté míry individuální, hranice pak nepostřehnutelný," říká Hana Hoffmannová, šéfredaktorka spotřebitelského časopisu dTest, který otestoval UHD televizory střední velikosti s úhlopříčkou 102 až 109 cm a velké modely s diagonálou 127 a 140 cm v ceně do šedesáti tisíc korun.

Nová technologie Ultra HD přináší čtyřikrát vyšší rozlišení než současný standard Full HD. Tedy zhruba osm miliónů obrazových bodů (3840 x 2160) oproti dvěma miliónům u Full HD (1920 x 1080) či pouhým 0,4 miliónu v případě standardního rozlišení (720 x 576). Faktem je, že všechny vybrané televizory s UHD svými výkony v testu přesvědčily.

Pokud do nich pustíte signál v adekvátním rozlišení, skutečně nabídnou nezvykle ostrý a detailní obraz. Řada z nich získala za reprodukci obrazu v ultra vysokém rozlišení velmi dobré známky. Živými a vyváženými barvami uchvátily zejména televizory Samsung v čele s modelem UE55JU7002, ale také LG 55UF7707 či Panasonic TX-40CX800E.

Důležitým aspektem je dále zvuk televizorů. Dobrý zvuk má více než polovina testovaných televizorů, přičemž obecně o něco lépe si vedly ty s větší úhlopříčkou. Kvalitou reprodukce vyniká zejména drahý Samsung UE55JU7002, který si za živý, bohatý zvuk s dobrými basy vysloužil velmi dobrou známku. Pozadu nezůstávají ani některé levnější přístroje, například LG 55LF580V. Mezi televizory středních rozměrů pak vedou LG 42LF652V a Samsung UE40JU6400. Naopak velmi špatný, slabý a celkově nepříjemný zvuk se line z modelů Sencor SLE 40F82M4 a Orava LT-1395 LED A92B.

Druhým trendem jsou prohnuté obrazovky. Výrobci v jejich souvislosti hovoří o bohatém diváckém zážitku, ale testy zatím jasné potvrzení nepřinesly. Zakřivený tvar je tedy spíše otázkou designu a vkusu. Za určitých okolností může mít navíc i jisté menší neduhy, jako jsou rušivé odrazy zdrojů světla při pohybech hlavy nebo deformovanější obraz při pohledu z boku.

Poměrně vzácné jsou stále televizory s technologií OLED, které nabízí vynikající pozorovací úhly. Při pohledu ze stran u nich nedochází ke znatelnému poklesu kontrastu či barevným odchylkám. Také jsou schopné zobrazit sytější černou než běžné LCD televizory s LED podsvícením. Nevýhodou je však vysoká cena této technologie. Jediný testovaný OLED (a zároveň zakřivený) model LG 55EC930V stojí i po výrazném zlevnění zhruba 50 tisíc korun.

Další články k tématům - bluray - design - LCD - LED - obrazovka - OLED - telefon - televize - test - UHD - video - Youtube - Hana Hoffmannová

Článek dTest, o.p.s. ze dne 30. listopadu 2015 - pondělí

Další články od dTest, o.p.s.