logo Dynamica, a.s.

Microsoft Dynamics CRM končí - nastupuje Microsoft Dynamics 365

Po 13 letech opouští navždy ceníky podnikových informačních systémů námi i zákazníky tak milovaný produkt, Microsoft Dynamics CRM. Všem nám pozůstalým po něm bude smutno, bylo nám s ním dobře. Jeho výrazné místo mezi firemními informačními systémy však nezůstane dlouho prázdné.

Technologie Dynamics CRM totiž žije dál a s ní vše, co uživatelům nabízela. A dále se rozrůstá už pod novou značkou Dynamics 365. Proto i námi často využívaná technologie XRM zůstává i nadále technologickou páteří Dynamics 365 a lze očekávat, že na ní budou stále budovány další moderní aplikace.

Dynamics CRM překonal sám sebe

Dá se říci, že CRM už nadále není označováno jako CRM z toho důvodu, že tento produkt přerostl hranice samotného Customer Relationship Managementu. Nadále by tak označení CRM mohlo podle marketérů Microsoftu degradovat bohatou a širokou funkčnost, kterou produkt už dnes nabízí.

"Microsoft Dynamics 365 je nejen funkčně bohatší, ale je také složitější a komplexnější, a tím ještě vhodnější pro velké a největší firmy, tedy Enterprise zákazníky. Co to znamená pro tradiční Microsoft CRM zákazníky ze se segmentu SMB, tedy malých a středních firem? Do doby uvolnění Business edice MS Dynamics 365 pro náš trh můžeme na toto téma pouze spekulovat a prozatím nabízet zákazníkům speciální slevy na Enterprise edici. Sám jsem zvědav, jak to dopadne. Zatím vše naznačuje, že v Enterprise edici bude obsažen Dynamics AX a Dynamics CRM a v Business Edici Dynamics NAV a prozatím nedefinovaný Sales modul. Bude to opět Dynamics CRM nebo vylepšený CRM modul stávajícího NAV?," říká  Boris Bělousov, ředitel společnosti Dynamica.

Dynamics 365 není jen náhradník CRM

Pozor, Dynamics 365 není pouze nové marketingové označení starých aplikací Dynamics CRM a Dynamics AX v cloudu. Součástí Dynamics 365 jsou také další aplikace například Power Apps, Flow, Common Data Model, Portals, Azure Customer insights, Cortana Intelligence a IoT.

Vedle již dobře známého MS Office 365 tak máme na trhu skutečně silnou, novou, rychle se vyvíjející rodinu podnikových aplikací, která umožní především silným zákazníkům se silnou vizí uvést do života projekty, doposud jen obtížně realizovatelné.

Čelíme novému povstání strojů, čeká nás další etapa průmyslová revoluce?

Snažíme se pochopit, jak může "machine learning"  nebo "intelligent computing" změnit využití dat ve firemním prostředí. Ano, již dlouho jsou na trhu BI aplikace, velmi dlouho už umíme sbírat, shromažďovat a dnes už i analyzovat data o chování zákazníků či data o chování strojů. Bude to automatizace business procesů, a to nikoliv ve formě pracovních postupů typu "if this, than that", ale například nahrazení operátorů na call centru, kteří řeší chat na webu se zákazníky, převod hlasové komunikace do textové, rozpoznání sentimentu zákazníka a upozornění prodejci, že zákazník se chystá nakoupit nebo naopak chystá zrušit službu, ukončit nákup.

Microsoft už dnes intenzivně pracuje na AI = umělé inteligenci a vytvořil tým s více než 5000 vědci a inženýry. Je neuvěřitelné, jak nový šéf Microsoftu proměňuje samotný Microsoft. A ve svém důsledku také bude velmi brzy proměňovat i tradiční podnikové informační systémy v ještě inteligentnější aplikace.

Dá se očekávat, že zpřístupnění této umělé inteligence podnikovým aplikacím promění způsob využívání informací. Demokratizace přístupu k umělé inteligenci umožní i vývojářům přístup k dnes netušeným možnostem. A to ještě nevíme, jak Microsoft naloží s akvizicí profesní sociální sítě LinkedIn. Pokud ji zaintegruje do svých podnikových aplikací, bude to revoluce pro HR oddělení?

Budoucnost Dynamics 365 je tedy dobrá. Pokud potřebujete i nadále používat Dynamics CRM tak, jak jste to dělali doposud, můžete. Není potřeba nic měnit. Pokud však máte nová přání, chcete se pustit do nových dobrodružství, Microsoft je podle mého názoru zpět ve hře.

A vy může všechny cloudové technologie použít svým osobitým kreativním způsobem a překročit hranice, které jste doposud díky omezením stávajících systémů překročit nemohli.

Článek Dynamica, a.s. ze dne 29. listopadu 2016 - úterý

Další články od Dynamica, a.s.