logo ESET software spol. s r. o.

Celosvětový vývoj malware ve zprávě ESET Threat Report T1 2021

Společnost ESET zveřejnila analýzu vývoje malware za období leden až duben 2021. Oproti konci roku 2020 upustili útočníci od tématiky koronaviru. Pokračoval klesající trend v objemu malware, přibylo ale útoků na držitele kryptoměn a přihlašovací údaje.

Zpráva ESET Threat Report T1 2021 vychází z telemetrických dat a analýz za leden až duben roku 2021 - srovnává nejzajímavější objevy a reverzní analýzy a také vývoj nejčastějších kategorií malware, včetně např. zranitelností v IoT. Zpráva vychází třikrát ročně a shrnuje vývoj za poslední čtyři měsíce.

Na začátku letošního roku ubylo webových hrozeb o necelou třetinu v porovnání s posledními měsíci roku 2020, stejný trend byl patrný ve všech sledovaných podkategoriích. Nejvíce klesly detekce scamů, tedy podvodných e-mailů a stránek, které ale neobsahují malware jen manipulativní informace. Nejmenší pokles zachytili analytici z ESETu u phishingu, jehož cílem je vylákat citlivé údaje.

"Běžným typem webového podvodu je homoglyfový útok. V takovém případě útočník zamění velmi podobné znaky, aby adresa podvodného webu vizuálně připomínala nějakou legitimní značku či stránku. Lidské oko rozdíl prakticky nepozná, počítač ano. Nejčastěji falešné stránky imitovaly přihlášení k portálu online směnárny kryptoměn Blockchain, internetbankingu Erste Bank či e-mailové službě Hotmail. Počet e-mailových hrozeb se mezi lednem a dubnem 2021 prakticky nezměnil. Analýza předmětů infikovaných e-mailů prokázala, že ve třetině případů vydávali útočníci malware za platební dokumenty - faktury, potvrzení objednávek či nákupů," říká Robert Šuman, vedoucí pražského výzkumného centra společnosti ESET.

V 17% případů šlo o falešnou bankovní komunikaci, v 8% o smyšlené obchodní nabídky a v 7% o fiktivní oznámení o přepravě. Dříve populární koronavirová tématika se vyskytovala jen v 0,1% škodlivých e-mailů.

Útočníci šířili malware přílohami, zejména pak spustitelnými soubory .exe (68%), různými skripty (16%) a dokumenty ze sady nástrojů Office (8%).

Ransomware v e-mailu je rarita, útočníci jsou rafinovanější

I nadále klesal objem detekcí ransomware. Tento trend analytici sledovali celý minulý rok. V lednu až dubnu 2021 se snížil počet detekcí téměř o třetinu, pokles ale zpomalil (v předchozím období byl takřka poloviční).

Důvodem klesajícího trendu jsou změny v distribuci škodlivého kódu. Málokdy již vidíme ransomware šířený spamem nebo prostřednictvím odkazů. Útočníci spíše využívají sítě infikovaných počítačů, zvané botnety, šíří je jiným typem kódu nebo prostřednictvím zranitelnosti v nějakém systému a podobně. V podstatě je distribuce méně přímočará a sofistikovanější

Nemalá část pokusů o infekci ransomwarem je zachycena v první fázi, kdy ESET systémy detekují jiný typ malware nebo nějaký typ prolamování systémů. Detekční nástroje pak incidenty jinak klasifikují. Proto se počet pokusů o ransomware útok příliš nemění.

Útočníci používají doplňující metody vydírání, aby z komprimovaných firem vylákali co nejvyšší částky, mezi tyto metody patří např. nátlak prostřednictvím telefonování zaměstnancům, pokud se útočníci domnívají, že firma obnovila data ze záloh, nebo doxing (výhružka zveřejnění odcizených dat).

Rozvoj těchto metod zachytili bezpečnostní experti už v závěru roku 2019 a v loňském roce.

Home office je nadále lákavým terčem

Celý minulý rok patřily mezi nejvážnější hrozby pro firmy pokusy o prolomení služeb, které umožňují práci na dálku, tedy služby RDS (služby vzdálené plochy), VPN (virtuální privátní síť) brány, webové či poštovní servery.

Mezi měsíci září a prosinec 2020 např. jejich objem narostl o více než 90 %. Tato hrozba zůstává vážným rizikem, počet pokusů o prolomení těchto služeb stoupl o 60 %. Pokud se útočníkům podaří firemní síť kompromitovat, zpravidla odcizí dostupná data, případně ještě přistoupí k zašifrování dat.

Ke zvýšení počtu útoků na unikátní zařízení došlo v průběhu dubna 2021 o více než 7 %. Částečně jde o takzvané honeypoty, které slouží k nalákání útočníků, ale nemalá část jsou zařízení, která byla do internetu vystavena nově. Zřejmě ale i po roce existují firmy, které bezpečnost vzdálené práce podceňují.

Nejčastějším postupem, jak přístupy prolomit je hádání hesel takzvanou brute force metodou. Od ledna do dubna 2021 společnost ESET zachytila 27 miliard pokusů o uhodnutí hesla, a to jen u jediného typu protokolu.

Česko i svět čelí útokům na hesla

Oproti jiným hrozbám narostl o 32% objem malware, jehož cílem je odcizit uživatelská hesla. Ve světě i v České republice útočily stejné typy škodlivého kódu. Jde zejména o Spy.Agent.AES (známý také jako Agent Tesla), Formbook a Fareit. V Česku je počet detekcí těchto typů malware stabilní a výrazně neroste. Nejvíce případů experti zachytili v Turecku, Španělsku, Japonsku a Polsku.

Tento spyware funguje podle jednotného modu operandi. Kód i jeho distribuci je možné zakoupit na černém trhu jako službu. I to je důvod, proč se celosvětově jedná o tak rozšířenou hrozbu. Jakmile je Spy.Agent.AES, Fareit nebo Formbook aktivní, vyhledá hesla uložená v dostupných internetových prohlížečích, která následně odešle útočníkům na vzdálený server.

S takto odcizenými přihlašovacími údaji útočníci čile obchodují. Hesla jsou proto lukrativní komodita. Ještě na konci roku 2020 se útočníci ve světě zaměřovali na spyware, který shromažďoval technické údaje o infikovaném zařízení.

Roste objem těžebního malware

Turbulentní vývoj má za sebou malware cílící na vytěžení nebo odcizení kryptoměn. Na počátku roku 2021 totiž zaznamenaly kryptoměny obrovský boom a jejich hodnota astronomicky vzrostla, což přilákalo i útočníky. Celkově vzrostl počet detekcí tohoto typu škodlivého kódu o 19%.

Za nárůstem stojí zejména těžařský malware. Do těžby zapojují útočníci běžně nejen počítače, ale také chytré domácí spotřebiče a další IoT vybavení.

V Česku byly ale zkraje roku 2021 zachyceny i falešné burzy, což je běžný typ podvodu. Útočníci zneužívali zvýšenou poptávku po investicích do kryptoměn a lákali nezkušené uživatele na falešné směnárny a investice.

Důvěřivý uživatel v těchto případech v podstatě své peníze poslal rovnou útočníkům.

Článek ESET software spol. s r. o. ze dne 29. června 2021 - úterý

Další články od ESET software spol. s r. o.

Digitální marketing ESETu vede Michaela Kadlečková

IIS malware

Rizikem pro počítače s macOS je aktuálně zejména adware

Stalkerware představuje nejvážnější hrozbu telefonů s Androidem

Cílem hackera můžete být i Vy!

Triky hackerů při útoku na klienty bank

Celosvětový vývoj malware ve zprávě ESET Threat Report T1 2021

Unikátní heslo je základní prvek ochrany dat v online prostředí

Počítače s macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware

Kybernetické útoky na hesla uživatelů

Uživatelé preferují chytré telefony, notebooky a cloudová úložiště

Pokles detekcí hrozeb pro mobilní telefony

Za polovinou dubnových kyberútoků v Česku je Spyware

Infikované Android aplikace instalující další malware

Cílená kampaň útoků na hesla českých uživatelů

Status Top Player pro ESET za vysokou ochranu před pokročilými hrozbami

Roste objem bankovního malware pro Android

Třetina únorových útoků mířila na hesla webových prohlížečů

NightScout - cílený kybernetický útok na herní emulátor NoxPlayer

Pro napadené poštovní servery je klíčové instalovat aktualizace s opravou

ESET je největším poskytovatelem bezpečnostních produktů na českém trhu

Zranitelností poštovních serverů Microsoft Exchange přitahuje pozornost hackerů

ESET PROTECT pro komplexní ochranu firemních dat

Vyjádření ESETu k útokům na MPSV a další systémy veřejné správy

Analýza vývoje malware za poslední čtvrtletí 2020

Bankovní malware cílí na české uživatele

Falešné investiční weby lákají na pohádkové zisky

Spyware útočící na hesla je v Česku dlouhodobě nejvážnější hrozbou

Vyděračský phishing je na vzestupu

HPC klastry ohrožuje malware Kobalos

ESET letos očekává narůst útoků na cloudové služby, hesla a osobní údaje

První počítačové viry byly ukázkou dovedností programátorů

Vánocům dominovaly útoky na hesla uložená v prohlížečích

Triky podvodníků cílí na důvěřivé investory

Bezpečnostní software pro Windows od ESETu má další AV-TEST ocenění

Jak nakupujeme online

Češi a kyberbezpečnost v praxi

ESET potvrzuje pozici předního hráče mezi dodavateli řešení ochrany firemních koncových bodů

Hoax a phishing dominují - cílí na firmy a home office

Studenti během distanční výuky často podceňují bezpečnostní rizika

Pokročilá preventivní ochrana pro e-mail v cloudu a úložiště Microsoft 365

Lepší ochrana před malware pro domácí uživatele s Windows

Malware ATP skupina XDSpy zneužívá strach z koronaviru

Nová verze ESET Mobile Security pro Android

Malware KryptoCibule cílí na těžbu a krádež kryptoměn

Útoky na hesla jsou v Česku dlouhodobě nejvážnějším rizikem

Jak na bezpečné on-line bankovnictví o dovolené

HR české pobočky ESETu vede Marcela Pekníková

Hlídací aplikace často šmírují uživatele mobilních zařízení

ESET vyniká věrností českých zákazníků a cílí na korporátní klientelu