logo Eset software s.r.o.

Podle dubnové zprávy ThreatSense.Net krade Win32/Agent data stále častěji

Česko v dubnu ovládl adware Win32/Adware.Softomate. Tento škodlivý kód nepředstavuje vysoké riziko, ale znepříjemňuje práci například nevyžádaným otevíráním reklamních oken.

Data získaná ze statistik ESET ThreatSense.Net za duben 2010 vykazují nárůst napadených počítačů škodlivým kódem Win32/Agent. Početná rodina malware se schopností vykrádat citlivá data z infikovaného počítače se v dubnu dostala do první trojky nejrozšířenějších počítačových infiltrací.

Z první trojice nejrozšířenějších hrozeb naopak po dlouhých měsících vypadla směs trojských koní vykrádajících data z online her Win32/PSW.OnLineGames. Nejrozšířenějšími hrozbami i nadále zůstávají Win32/Conficker (9,47 %) a INF/Autorun (7,98 %).

Zajímavostí je, že i když Conficker tradičně dosahoval velkého výskytu ve východní Evropě (v létě 2009 to na Ukrajině a v Rusku bylo skoro 30 %), momentálně je nejvíce rozšířený v západní a severní Evropě. V Česku výskyt Confickeru oproti březnu 2010 vzrostl o 1,62 % na 6,44 %, a i proto byl tento červ v dubnu 2010 druhým nejčastěji šířeným malware u nás.

ThreatSense.Net sbírá anonymní statistické balíčky, které obsahují informace o typu a počtu infiltrací zachycených na počítači daného uživatele. Díky těmto údajům mají virové laboratoře společnosti ESET velmi přesné a relevantní informace o nejrozšířenějších infiltracích. Infiltrace, které jsou zachyceny heuristickou analýzou, jsou zpracovány a je proti nim vydána účinná aktualizace ještě dříve, než se stihnou masově rozšířit či zmutovat do odlišné varianty.

Další články k tématům - adware - Agent - Conficker - infiltrací - malware - ThreatSense - Win32

Článek Eset software s.r.o. ze dne 18. května 2010 - úterý

Další články od Eset software s.r.o.