logo Google Czech Republic, s.r.o.

Digitalizované sbírky umění online na Google Art Projek

Google Art Projekt - součást Kulturního institutu Google, se po Museu Kampa a Národní Galerii v Praze rozšířil o sbírky dalších významných českých a moravských muzeí, galerií a institucí.

Česká muzea a galerie zpřístupnily společně téměř 500 uměleckých děl od autorů, jako jsou Jiří Sopko, Emil Filla, Toyen, Václav Špála, Bohumil Kubišta, sochař Josef Václav Myslbek a Otto Gutfreund, aby se stala součástí Google Art Projektu.

Moravská galerie v Brně například zpřístupnila obraz Petera Paula Rubense Hlava medúzy a kubistické dílo Prométheus od Antonína Procházky. Vysoké rozlišení jednotlivých snímků v kombinaci s možností jejich přiblížení navíc umožňuje zobrazit umělecká díla až do těch nejmenších detailů, které nezpozoruje ani lidské oko.

"Spolupráce s více než 500 galeriemi, muzei a dalšími kulturními institucemi nám umožnila zpřístupnit různé sbírky od více než 6000 umělců, které jsou dostupné online v té nejlepší kvalitě. Jsme skutečně velmi rádi, že v rámci Kulturního institutu Google můžeme přivítat dalších devět českých a moravských galerií a muzeí a sdílet umělecká díla nejen známých tuzemských umělců s celým světem. Jsme teprve na začátku a i nadále budeme pokračovat ve spolupráci se zapojenými partnery a rádi navážeme i nová partnerství, abychom mohli ukázat i další skvosty z domácí tvorby," řekl Dennis Dizon, Projektový manažer Kulturního institutu Google.

K dnešnímu dni je v Art Projektu k dispozici téměř 70 tisíc uměleckých děl od 365 partnerů. Zobrazení Street View momentálně pokrývá více jak 110 muzeí a galerií z různých států a světadílů a neustále přibývají další.

Další česká muzea a galerie v Google Art Projekt:

Funkce super vysokého rozlišení

Uživatelé internetu mohou na stránkách projektu detailně studovat vybraná díla v super vysokém rozlišení. Egon Schiele Art Centrum ze své expozice tímto způsobem zpřístupnilo například obraz od Jiřího Sopka Dance (1986). Také je možné v tomto rozlišení studovat dílo s názvem Venuše a Cupido (1610) od Hanse Jacoba Spruengliho z expozice Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Každý gigapixel fotografie obsahuje přibližně sedm miliard pixelů. To umožňuje uživatelům studovat díla až na úrovni tahu štětce nebo patiny, které není možné v takovém detailu pozorovat ani lidským okem.

Archivní sbírky - online výstavy

Mnoho kulturních institucí disponuje rozsáhlými archivními sbírkami, které není možné trvale vystavit. První českou online výstavu zpřístupňuje pod názvem Václav Havel 1975 - 2011 Knihovna Václava Havla, Muzeum Tomáše Garrigua Masaryka výstavu nazvanou jednoduše Prezident Tomáš Garrigue Masaryk a Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 umožňuje prohlédnout Kancelář Václava Havla.

Online výstavy tak dávají nahlédnout na různé historické okamžiky, přibližují osobnosti kultury, stejně jako vědu a technologie, kde si uživatelé mohou prohlížet fotky, videa, rukopisy a dokumenty s různým zaměřením. Najít tu mohou také například ručně psané dopisy Nelsona Mandely z vězení anebo dokumenty z období La Dolce Vita v Itálii.

Zobrazení pomocí Street View

Egon Schiele Art Centrum, Uměleckoprůmyslové museum, Muzeum Tomáše Garrigua Masaryka a Muzeum umění Olomouc jsou dalšími partnery Google Art Projektu v České republice, kteří díky technologii Street View zpřístupnili i virtuální prohlídku svých expozic. Návštěvníci tak mohou spatřit například portréty a fotografie, ale i předměty a dokumenty prvního československého prezidenta ve správě Muzea Tomáše Gariggua Masaryka. Získají tím detailnější představu o jeho osobnosti, rodině i době, ve které žil.

Na snímání interiéru zmíněných dvou muzeí byl využit speciálně navržený vozík Street View, známý jako "trolley", který snímá panoramatické 360° fotografie uvnitř budov. Vozík byl sestaven tak, aby se mohl pohybovat po chodbách a místnostech muzeí a vešel se i mezi dveře. Nasnímané prostory jsou také dostupné přímo na Mapách Google přes Street View zobrazení.

Funkce pro uživatele

V Google Art Projektu je možné díla vyhledávat podle jména autora, názvu nebo druhu díla, názvu muzea, země, sbírek nebo časového období. Díla a sbírky je možné sdílet přímo přes Google+ nebo se připojit přes Hangout, který umožňuje návštěvníkům pozvat své přátele a diskutovat o svých oblíbených dílech pomocí video rozhovoru nebo se zúčastnit prohlídky umělecké sbírky s odborným průvodcem na určité téma.

Další články k tématům - digitalizace - fotografie - online - Dennis Dizon

Článek Google Czech Republic, s.r.o. ze dne 2. července 2014 - středa

Další články od Google Czech Republic, s.r.o.