logo Google Czech Republic, s.r.o.

První globální filmový experiment YouTube

Proslulí filmaři Ridley Scott a Kevin Macdonald vyzývají uživatele YouTube, aby zachytili svůj Život v jednom dni. Od 24.7. 2010 bude možné na YouTube umisťovat videa se zajímavými okamžiky života, které uživatelé natočí.

YouTube poprvé v historii spojil síly se světově proslulými filmaři Ridley Scottem a Kevinem Macdonaldem. Společně vyzývají lidi z celého světa, aby v průběhu jednoho dne (sobota 24. července 2010) zachytili zajímavé momenty svého života. Z nejlepších příspěvků vznikne první celovečerní dokument, zcela vytvořený uživateli s názvem "Život v jednom dni". Světová premiéra filmu se uskuteční na filmovém festivalu Sundance v roce 2011.

První globální filmový experiment na YouTube začne 24.7. 2010, odkdy bude možné na YouTube umisťovat videa se zajímavými okamžiky života, které uživatelé natočí. Oskary oceněný režisér Kevin Macdonald (Na odstřel, Poslední skotský král, Pád do ticha) z nejzajímavějších sekvencí sestříhá celovečerní dokumentární film. Za filmovou produkci bude zodpovídat proslulý Ridley Scott (Robin Hood, Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen) a jeho společnost Scott Free Productions. Autoři nejlepších příspěvků budou uvedeni jako koproducenti filmu a dvacet z nich bude přítomno na světové premiéře přímo na filmovém festivalu Sundance v USA.

Život v jednom dni je další z aktivit na YouTube, které posouvají hranice hudby, umění a teď i světa kinematografie. Příkladem úspěšných projektů, které propojují internet s tradičními formami umění jsou celosvětový YouTube Symfonický orchestr, který si společně zahrál v Carnegie Hall a nedávno vyhlášená soutěž YouTube Play o nejkreativnější videa, na kterém se podílí i Nadace Solomona R. Guggenheima.

"Život v jednom dni bude něco jako časová schránka, která budoucím generacím ukáže, jak se žilo 24. července 2010. Je to jedinečný experiment v oblasti sociální kinematografie. Neexistuje ostatně lepší způsob, jak získat téměř neomezené spektrum videosekvencí, než oslovit světovou internetovou komunitu," říká o projektu režisér Kevin Macdonald.

"YouTube komunita již pět let mění způsob, jakým jsou média a jejich obsah vytvářena a sledována", řekl Erick Schmidt, výkonný ředitel společnosti Google. "Jsme velice rádi, že můžeme spolupracovat s Kevinem Macdonaldem a Ridley Scottem. Velký vděk rovněž patří našemu dlouhodobému partnerovi, filmovému festivalu Sundance, za podporu této globální iniciativy. Nedokážu si představit lepší místo pro premiéru filmu Život v jednom dni než příští ročník tohoto festivalu."

"Důležitou součástí našeho poslání je podpořit sdílení příběhů z celého světa a poskytnout filmařům platformu pro vyjádření se a experimentování," říká John Cooper, ředitel Sundance filmového festivalu. "Jde o skvělý způsob, jakým zapojit YouTube komunitu a divákům na festivalu nabídnout něco zcela nového a nečekaného."

Firma Scott Free Productions bude na projektu spolupracovat i s Rickem Smolanem, výkonným ředitelem firmy Against All Odds Productions. Tato kalifornská společnost, jež se specializuje na realizaci velkých projektů kombinujících příběh se špičkovou technologií, zajistí distribuci videokamer do odlehlých regionů Země. Tudíž i lidé, kteří žijí ve vzdálených oblastech budou moci nahrát svůj okamžik života.

Finální dokument se tak stane mnohem reprezentativnější.

Další články k tématům - film - video - youtube - Ridley Scott - Kevin Macdonald

Článek Google Czech Republic, s.r.o. ze dne 8. července 2010 - čtvrtek

Další články od Google Czech Republic, s.r.o.