Zatímco jinde ve světě zaměstnavatelé tuto situaci řeší péčí o vzdělávání stávajícího personálu, tuzemské firmy doposud sází spíše na změnu náborové strategie. Tyto dva odlišné přístupy potvrzují i lektoři z Počítačové školy Gopas. Zároveň ale upozorňují na nový trend, který postupně ukazuje na sílící roli firemního vzdělávání v České republice.
"Mezi průkopníky tohoto přístupu u nás jsou zahraniční firmy a české firmy se zahraniční účastí, ryze tuzemské podniky je však začínají následovat. Svědčí o tom i fakt, že vzdělávací kurzy se stávají stále obvyklejším nepeněžním benefitem českých zaměstnavatelů", říká Jan Dvořák, výkonný ředitel Počítačové školy Gopas.
Firmy začínají investovat do rozvoje stávajících zaměstnanců
Technologický pokrok pádí velkým tempem kupředu. Odpovídá mu i rostoucí zájem zaměstnavatelů o vzdělávací kurzy například z oblasti informačních technologií. Protože IT manažeři patří podle personalistů na šestou příčku nejhůře obsaditelných profesí z externích zdrojů, firmy se začínají právě zde obracet k talentům z řad interních zaměstnanců.
Inspirují se v zahraničí a pro stávající pracovníky posilují nabídku specializovaných vzdělávacích kurzů. Požadavek je přitom jednoznačný: zaměstnanec, který perfektně rozumí svému oboru a má vysokou produktivitu práce.
Vzdělávání jako vítaný firemní benefit
V poslední době přibývá podniků, které poskytují svým zaměstnancům různé vzdělávací programy jako firemní benefit. Mnozí pracovníci si zvykli sledovat nové trendy, kontinuálně se vzdělávat, a proto podobné benefity stále více vyžadují. Uvědomují si, že tím zvýší svoji hodnotu na trhu práce.
"Více než polovina českých podniků totiž v současnosti označuje nedostatečné znalosti a nedostatek vzdělání jako nejčastější důvod, proč nemohou obsadit volné pracovní pozice", říká Jan Dvořák z Počítačové školy Gopas.
Vzdělávání se zkrátka vyplatí. Manažerům, kteří jej podceňují, se může stát, že je odborně zdatnější podřízený kolega dříve nebo později na jejich vedoucím postu nahradí. Člověk s přehledem o nejaktuálnějším dění v oboru je zároveň flexibilnější na trhu práce a dokáže se lépe adaptovat na stále náročnější požadavky firem na profil uchazeče o pracovní místo.
Co říká o situaci průzkum personální agentury Manpower
Na problém s obsazováním volných pracovních pozic poukazuje i průzkum personální agentury Manpower. Vyplynulo z něj, že tuto otázku řeší 22 % českých firem. Nedostatečné znalosti oboru nebo nedostatek vzdělání uchazečů je přitom důvodem, proč nemůže 53 % českých zaměstnavatelů obsadit volné pracovní pozice. V zahraničí, kde je kladen větší důraz na firemní vzdělávání, však tento důvod hlásí pouze 15 % podniků.
Čeští a zahraniční zaměstnavatelé se také liší ve způsobu, jak bojují s nedostatkem talentů. V rozvoji stávajících zaměstnanců vidí východisko 15 % tuzemských zaměstnavatelů a 21 % zahraničních.
Ve změně strategie inzerce a náboru hledá řešení 11 % zahraničních podniků a 24 % českých.
Článek GOPAS, a.s. ze dne 29. listopadu 2011 - úterý
GOPAS DevCon 2011: odborná konference pro vývojáře se zaměřením na novinky roku 2012
Firmám se nedaří obsazovat volné pozice, pomoci mají investice do vzdělávání zaměstnanců
GOPAS DevCon 2011: konference zaměřená na novinky pro vývojáře
Akreditované školicí kurzy pro AutoCAD
Využijte principy timemanagementu při práci s elektronickou poštou
Office 365: nové výukové kurzy Gopas
Cloudový balíček Office 365: legálně, odkudkoliv a bez nutnosti upgradů
Kurzy Start: nový typ počítačových kurzů Gopas pro začátečníky
Tabulkový kalkulátor Excel je nepostradatelným pomocníkem dobrého manažera
Letní kurzy Gopas: velkým tahákem je ECDL Advanced a kurzy aktuálních programů Microsoftu
TechEd DevCon 2011: odborné setkání IT specialistů ve znamení cloud computingu
TechEd DevCon 2011: odborné setkání IT specialistů
GOLD kompetence v oblasti Microsoft Learning pro Počítačovou školu Gopas
Počítačová škola GOPAS v TOP 10 soutěže Prometric Champions League 2010