logo GOPAS, a.s.

Bez slušné znalosti Excelu se u pracovního pohovoru neobejdete

Zaměstnavatelé zvyšují požadavky na znalosti ovládání programu Microsoft Excel. Platí to nejen pro specializované pozice z finančního nebo bankovního sektoru, ale i pro běžné posty v administrativě nebo obchodu.

Na zvýšených nárocích v ovládání tabulkového procesoru Microsoft Excel ze strany zaměstnavatelů se shodují odborníci na vzdělávání i personalisté. Současně přiznávají, že řada uchazečů bývá často požadavky firem zaskočena.

Úroveň znalostí uchazečů neodpovídá představám firem

"Problém nastává v momentě, kdy si kandidáti mylně představí pod výbornou znalostí Excelu navržení kontingenční tabulky, tvorbu jednoduchého grafu nebo sčítání několika čísel ve sloupečku. Pokud však mají během testu rychle provést například složitější statistickou analýzu pomocí vzorečků nebo používat logické funkce, dostávají se do úzkých a ve výběrovém řízení obvykle neobstojí," popisuje nároky firem Lubomír Husar, ředitel personální agentury Colorbe, která se specializuje na segment IT a příbuzná odvětví.

Kandidáti při testu nezvládnou 90 % úkolů v Excelu

Za pravdu mu dává Jan Dvořák, ředitel Počítačové školy Gopas. "Lidé si myslí, že Excel ovládají na slušné úrovni. Jakmile však mají své znalosti prokázat ve zcela konkrétním testu, zjistí, že zvládnou sotva 10 % požadovaných úkolů, které simulují běžný pracovní režim. To zaměstnavatelům samozřejmě nestačí. V našem školícím středisku nabízíme stovky nejrůznějších vzdělávacích programů. Celá jedna třetina posluchačů si ale vybírá právě kurzy Excelu. Myslím, že tento zájem poměrně silně odráží současné požadavky trhu práce, potažmo zaměstnavatelů, na tyto specifické profesní znalosti. I to jeden z důvodů, proč jsme nově rozšířili naši nabídku o kurz Mircrosoft Excel pro projektové manažery a kurz Za hranice Excelu, které jsou určené zkušeným uživatelům," uzavírá ředitel Gopasu.

O kurzech Microsoft Excel

Na kurzech skupiny Microsoft Excel vás v GOPASu naučíme vytvářet tabulky v programu Microsoft Excel, pohybovat se po tabulkách, plnit je daty, formátovat vzhled buněk a textu a celé tabulky graficky upravovat. Budete provádět výpočty pomocí vlastních vzorců a funkcí a seznámíte se s tvorbou a formátováním grafů.

Naučíte se i pokročilejším technikám zpracování údajů v Excelu jako je zamykání, používání šablon a rozšířené kopírování. Budete sestavovat složitější vzorce a naučíte se filtrovat seznamy na listu, vytvářet kontingenční tabulky a pracovat s pokročilými funkcemi Microsoft Excelu pro manipulaci a analýzu dat.

Článek GOPAS, a.s. ze dne 7. listopadu 2013 - čtvrtek

Další články od GOPAS, a.s.