logo GOPAS, a.s.

Vzdělávání řadových pracovníků jako cesta prevence proti útoku hackerů

Útoky hackerů na české firmy jsou na denním pořádku, upozorňují odborníci z Počítačové školy Gopas. Na povrch se však obvykle dostane jen desítka nejznámějších případů, které se týkají například bank nebo telefonních operátorů.

O útocích na malé a střední firmy se tolik nemluví, ačkoli je právě těchto napadení řádově více. Menším firmám totiž často chybí základní bezpečnostní mechanismy na úrovni IT.

Proč je neškolený pracovník rizikový

"Faktem je, že internetové stránky malých a středních firem jsou stále náchylnější k útokům hackerů. Příčinou jsou nedostatečná ochrana ze strany majitelů, nezodpovědné chování a školácké chyby zaměstnanců bez znalosti základních pravidel IT bezpečnosti. Nezasvěcený pracovník nevědomky odkliknutím nainstaluje do firemního počítače cokoli jen proto, že je líný číst složitá ujednání nebo stresován přemýšlením o něčem, čemu nerozumí. Velmi rozšířeným rizikovým chováním je také práce s firemním počítačem v prostředí internetových kaváren s nezabezpečenou WiFi sítí. To samé se týká i firemních tabletů nebo smartphonů,“ varuje Jan Dvořák, ředitel Počítačové školy Gopas, která v říjnu pořádá bezpečnostní konferenci HarckerFest 2013.

Vzdělávání řadových pracovníků jako cesta prevence

Zabezpečení tuzemských firem proti hackerským útokům není podle slov Jana Dvořáka zrovna ideální. Stále více podniků si však začíná uvědomovat, že neproškolený zaměstnanec představuje z bezpečnostního hlediska stejnou hrozbu jako útok samotným hackerem.

"V poslední době je stále obvyklejší, že firmy neposílají na specializovaná školení počítačové a internetové bezpečnosti jen IT specialisty, ale potřebné vzdělávání zajišťují v této oblasti i řadovým zaměstnancům, což dává smysl. Hackerský útok je vždy velké riziko, ale selhání vlastního pracovníka je gól do vlastní branky s absolutní jistotou," uzavírá Jan Dvořák z Gopasu.

Článek GOPAS, a.s. ze dne 24. září 2013 - úterý

Další články od GOPAS, a.s.