logo GORDIC spol. s r. o.

Vím, kam klikám - nový projekt pro bezpečnost dětí na internetu

Nový edukativní web Vím, kam klikám vznikl pod správou společnosti GORDIC a zabývá se zejména tématy z oblastí ochrany proti kyberšikaně, on-line nákupů nebo internetového bankovnictví. Držte krok se svými dětmi!

Bezpečnost dětí na internetu je v dnešní době jedním z hlavních úkolů zodpovědných rodičů a děti dnes často umí s tablety nebo mobily lépe než rodiče samotní. Například celé tři čtvrtiny dětí používají počítače či notebooky, dvě třetiny používají mobil a více než polovina (56%) alespoň občas tráví svůj čas na tabletu. Samozřejmě frekvence i doba strávená na těchto zařízeních závisí nejvíc na věku. Vychází to z průzkumu pro společnost GORDIC.

Důsledně své děti ve věkové skupině 11 - 15 let při hraní s tabletem kontroluje pouze jeden z pěti rodičů. Znepokojující poté může být informace, že každý čtvrtý rodič nechává své dítě s tabletem bez kontroly. Společnost GORDIC se proto rozhodla pomoci všem, kteří chtějí být i v on-line prostředí lépe chráněni před hrozbami, které na ně na internetu číhají.

"Stránky s nevhodným obsahem lze samozřejmě zablokovat, takových aplikací a programů existuje celá řada. Nikdy taková ochrana ale není stoprocentní. Proto by měly být rodiče obezřetní a kontrolovat, jaké stránky jejich děti navštěvují. Někdy ale ani sami dospělí nevědí, jaká nebezpečí na internetu číhají a rizika podceňují. Třeba v oblasti hesel - často si vytvoří jen jedno jednoduché heslo a to pak používají pro všechny své účty. Zneužití je přitom pro hackery tak snadné," varuje Miroslav Wolf ze společnosti GORDIC.

"Kyberšikana fyzicky nebolí, ale psychicky může dítěti způsobit vážné problémy, které přetrvávají až do dospělosti. Je proto důležité, aby děti i jejich rodiče znali veškerá rizika internetu a byli obezřetní. Rodiče by měli vždy vědět, s kým jejich děti komunikují online a zda ho či ji znají osobně. Nikdy nevíte, kdo se může skrývat za falešnou identitou," říká školní metodik prevence Ivona Přechová.

Nebezpečí na děti číhá i na sociálních sítích - často přidávají do přátel na Facebooku úplně neznámé lidi. Negativní dopad na vývoj dětské psychiky mohou mít ale také stránky s nevhodným obsahem, a to nemluvíme pouze o stránkách se sexuální tématikou, ke kterým se děti stejně dříve či později dostanou. Mnohem nebezpečnější jsou například weby propagující násilí či zakázané ideologie, jako je fašismus.

Článek GORDIC spol. s r. o. ze dne 1. září 2016 - čtvrtek

Další články od GORDIC spol. s r. o.