logo ICZ a.s.

Alianční systém NATO pro sledování pozemních cílů AGS s podporou vývoje od ICZ

Společnost ICZ se bude jako jediný dodavatel z ČR podílet na vývoji a realizaci prestižního projektu aliančního programu NATO pro sledování pozemních cílů AGS (Alliance Ground Surveillance).

"Nepochybuji, že ICZ v tomto náročném projektu zúročí své bohaté zkušenosti ve všech svěřených oblastech. Konkrétně se jedná o řízení sítí, podporu informační bezpečnosti a vývoj nástrojů pro tréninkové simulátory", říká Bohuslav Cempírek, generální ředitel ICZ.

Na květnovém summitu Severoatlantické aliance v Chicagu podepsala agentura NATO AGS Management (NAGSMA) dodavatelskou smlouvu se společností Northrop Grumman ISS International Inc. na vývoj a realizaci programu pro sledování pozemních cílů AGS. Součástí tohoto programu je i problematika mobilního pozemního segmentu. Její řešení se v rámci evropských firem uskuteční pod vedením společnosti EADS Deutschland GmbH zastoupené svou divizí Cassidian. V oblasti softwaru a informační bezpečnosti se jejím výhradním dodavatelem za Českou republiku stala společnost ICZ.

"Účast ICZ ve zmíněném projektu NATO je velkým úspěchem a potvrzením naší vysoké odbornosti a specializace, kterou prověřil výjimečně dlouhý, téměř osmiletý proces příprav předcházející podpisu smlouvy", říká Bohuslav Cempírek. Na realizaci projektu se totiž mohou podílet pouze firmy, které splnily všechna přísná kvalifikační kritéria náročného výběrového řízení.

Průzkumný systém AGS má v rámci NATO vysokou prioritu. Jeho klíčovou úlohou je vedení nepřetržitého průzkumu rozsáhlých pozemních oblastí z bezpilotních letounů ve vysoké nadmořské výšce. Díky tomu dokáže průběžně pořizovat radarové snímky nebo sledovat a rozpoznávat jakékoli stacionární i pohyblivé cíle ve sledovaných oblastech včetně stanovení jejich souřadnic. Pořízená data jsou prakticky v reálném čase přenášena do pozemního segmentu na podrobný rozbor a dále šířena v rámci interoperabilních systémů NATO a národních systémů C4ISR.

Účast České republiky na projektu AGS je velkým uznáním, které napomáhá k upevnění postavení naší země v rámci NATO a posiluje její důvěryhodnost a spolehlivost. Do budoucna navíc nelze vyloučit využití systému AGS rovněž pro civilní účely, například na podporu integrovaného záchranného systému ČR při řešení následků rozsáhlých přírodních katastrof či nehod průmyslového charakteru.

K dalším 12 zemím, které se kromě ČR na tomto projektu podílejí, patří: Bulharsko, Estonsko, Německo, Itálie, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Norsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Spojené státy americké. Samotného využití programu AGS se však bude účastnit všech 28 členských států Severoatlantické aliance.

Další články k tématům - AGS - EADS - ISS - NAGSMA - NATO - radar - Bohuslav Cempírek

Článek ICZ a.s. ze dne 29. června 2012 - pátek

Další články od ICZ a.s.