logo Intel Czech Tradings, Inc., organizační složka

Procesor Intel Xeon 7500

Nové procesory Intel Xeon jsou rozšiřitelné a servery tak lze osadit dvěma až 256 procesory, které nabídnou v průměru třikrát lepší výkon než stávající řada Intel Xeon 7400 a pyšní se více než 20 novými bezpečnostními funkcemi.

Intel představuje novou řadu procesorů s typovým označením Intel Xeon 7500. Během necelých tří měsíců tak společnost představila zbrusu nové procesory pro notebooky, stolní počítače a servery, které uživatelům nabídnou podstatně vyšší energetickou účinnost, vyšší rychlost a řadu funkcí, díky nimž budou počítače inteligentnější, flexibilnější a spolehlivější.

Dvacet starých serverů za jeden nový

Řada procesorů Intel Xeon 7500 nabízí kombinovaný škálovatelný výkon, vyšší spolehlivost a nižší celkové pořizovací náklady. Nové procesory urychlí přechod od vlastních systémů ke standardizovaným serverům postaveným na procesorech Intel. Díky těmto novým systémům mohou IT manažeři nahradit až dvacet starších, jednojádrových serverů o čtyřech čipech jedním jediným serverem s procesory řady Intel Xeon 7500, a to při udržení stejné úrovně výkonu. Zároveň tak lze ušetřit až 92 % odhadovaných nákladů na energii a dosáhnout návratnosti investice jeden rok díky úspoře energie, nákladů na chlazení a licence.

"Procesory řady Intel Xeon 7500 přinášejí vlastnosti serverů pro aplikace s nejvyšší důležitostí i do oblasti běžných systémů. Přinášejí největší posun ve výkonu, škálovatelnosti a spolehlivosti v historii serverů vyrobených společností Intel," prohlásil Kirk Skaugen, viceprezident pro architekturu společnosti Intel a generální manažer divize datových středisek. "Tato kombinace pomůže uživatelům dosáhnout zcela nové úrovně produktivity a urychlí přechod celého výpočetního odvětví od proprietárních architektur. Podařilo se nám zpřístupnit všem špičkové IT."

Nové standardy spolehlivosti a škálovatelnosti

Zákazníci, kteří si nemohou ve svém provozu dovolit neplánované prodlevy či zpoždění, například nemocnice nebo burzy, mohou využít více než dvacítky nových funkcí. Ty jsou zárukou obrovského zvýšení spolehlivosti, dostupnosti a údržby (RAS). Byly navrženy tak, aby zlepšily ochranu integrity dat, dostupnost výkonu a minimalizovaly případné prostoje a prodlevy.

Navíc jde o první procesor Xeon vybavený funkcí Machine Clerk Architecture (MCA) Recovery, tedy funkcí, která procesoru umožňuje spolupracovat s operačním systémem a virtuálním správcem počítače. Díky tomu je schopna opravovat jinak fatální systémové chyby. Tato funkce byla dosud k dispozici pouze u rodiny procesorů Intel® Itanium® a u procesorů RISC.

Řada procesorů Intel Xeon nabízí jedinečnou škálovatelnost, a to díky modulárním stavebním blokům, které jsou propojovány technologií Intel®QuickPath. Ta umožňuje vytvářet cenově velice úsporné a vysoce škálovatelné servery s osmi procesory, které nevyžadují speciální „správcovské uzly“ (node controller) k tomu, aby se jednotlivé části „slepily“ dohromady. Společnost Intel rovněž spolupracuje s předními dodavateli počítačových systémů na nabídce „ultraškálovatelných“ systémů s 16 procesory pro firemní použití a až 256 procesory a podporou pro 16 TB (jeden terabajt je 1000 GB) paměti pro nejnáročnější systémy zajišťující provoz těch nejnáročnějších aplikací, jako jsou finanční analýza, numerická předpověď počasí nebo sekvencování genomu.

Rekordní výkon

Procesory Intel Xeon 7500 nabídnou dosud nejvyšší nárůst výkonu v dějinách procesorů Xeon. Nový procesor je průměrně třikrát rychlejší než jeho předchůdce, což bylo ověřeno napříč širokým spektrem testovacích platforem. Nový procesor dosáhl více než dvaceti světových rekordů v testech na platformách Cisco, Dell, Fujitsu, IBM, NEC a SIG.

Maximální virtualizace

Nová řada procesorů Intel Xeon 7500 reaguje na stále sílící trend, v jehož rámci IT firmy virtualizují aplikace s nejvyšší důležitostí, jako je například Enterprise Resource Planning. Nová řada procesorů nabízí až osmkrát větší šířku paměťového pásma a čtyřnásobnou kapacitu paměti než řada Intel Xeon 7400. Nové procesory nabídnou na čtyřsoketové platformě podporu až pro 1 TB (1 000 GB) paměti. Virtualizační technologie Intel obsahující jak nové funkce I/O virtualizace, tak Intel® Virtualization Technology (VT) FlexMigration umožňuje VM migraci napříč všemi platformami postavenými na mikroarchitektuře Intel® CoreTM. Je tak zaručena ochrana investic pro administrátory, kteří usilují o využití skupin virtualizovaných systémů pro lepší obnovu v případě nečekaného selhání, lepší vyvážení pracovní zátěže a rovněž optimální údržba.

Servery o dvou čipech nabízející optimalizaci nákladů

Nová dvoučipová rozšiřitelná platforma využívající procesory řady Intel Xeon 7500 se vyznačuje vysokou kapacitou paměti a je díky tomu ideální pro náročné databáze a virtualizační prostředí. Řada procesorů Intel Xeon 7500 je nabízena ve čtyřjádrových, šestijádrových a osmijádrových verzích, které mají díky technologii Intel Hyper-Threading dvojnásobný počet vláken. Levnější řešení pro dvoučipové servery s vysokými nároky na paměť nabízí řada Intel Xeon 6500.

Detaily produktu

Nová řada procesorů Intel Xeon 7500 podporuje až osm integrovaných jader a 16 vláken. Lze ji rozšířit až na 32 jader a 64 vláken na jednu čtyřčipovou platformu, anebo 64 jader a 128 vláken na osmičipovou platformu. Procesory se dodávají s kmitočtem až 2,66 GHz a s pamětí 24 MB Intel® Smart Cache, čtyřmi linky Intel QPI a technologií Intel Turbo Boost. Procesory dosahují TDP (Thermal Design Point) na úrovni od 95 do 130 wattů.

Procesor Intel Xeon X7560 s osmi jádry a 24 MB cache paměti je určen po paralelní, datově náročný provoz. Intel Xeon X7542 je frekvenčně optimalizovaný procesor o šesti jádrech. Dosahuje rychlosti 2,66 GHz a je určen pro vysoce náročné výpočetní aplikace zejména v oblasti vědy a finančních služeb.

Cena a dostupnost

Inovativní modulární rozšiřitelnost procesorů řady Intel Xeon® 7500 plně spolupracuje s čipovou sadou Intel 7500 Chipset a paměťovými moduly Intel 7500 Scalable Memory Buffer. Díky tomu umožňují originální OEM návrh a poskytují na běžném trhu se servery dosud nevídanou škálu patic, paměťových rozpětí, I/O, forem i funkcí zajišťujících stabilitu. Výrobci počítačových systémů i softwaru jistě využijí mnoha výhod pokročilých funkcí procesorů řady Intel Xeon 7500 a nabídnou vysoce inovativní řešení při podstatně nižších nákladech než v minulosti. Oproti předchozí generaci procesorů Intel Xeon 7400 se očekává, že výrobci nabídnou dvojnásobný počet návrhů. Od dnešního dne budou představovány první systémy postavené na procesorech Intel Xeon 7500/6500.

Mezi výrobci jsou zastoupeny společnosti Bull, Cisco, Cray, Dell, Fujitsu, Hitachi, HP, IBM, Inspur, NEC, Oracle, SGI, Supermicro a Quanta.

Ceny procesorů řady Intel Xeon 7500 a 6500 jsou v rozpětí od 744 do 3692 dolarů při odběru 1000 kusů.

Další články k tématům - 7500 - cache - Cisco - Dell - Fujitsu - IBM - intel - NEC - paměti - procesory - servery - výkon - Xeon - Kirk Skaugen

Článek Intel Czech Tradings, Inc., organizační složka ze dne 1. dubna 2010 - čtvrtek

Další články od Intel Czech Tradings, Inc., organizační složka

Technologické trendy roku 2011

Intel představuje novou řadu SSD disků Intel 310

Intel Anti-Theft: kladivo na zloděje notebooků

Intel Atom E600C: první konfigurovatelná řada procesorů

SSD disky Intel: ceny klesají

Softwarové vývojové středisko Intel v Rumunsku

Cloud 2015: Intel představuje nový cíl pro cloud computing

IDF 2010: Intel Software Apps Store a nové čipy Intel Atom

IDF 2010: Intel nabídne ideální uživatelský komfort pro inteligentní zařízení

Intel odkoupí divizi bezdrátových řešení Infineon

Nokia Joint Innovation Center: vývojové středisko Intel a Nokia

První optické datové propojení za použití integrovaných laserů a technologie Hybrid Silicon Laser

Energeticky úsporné technologie výrazně snižují firemní náklady na provoz datových center

Intel vPro zastaví plýtvání energií ve firemních IT

Intel představuje plány pro segment superpočítačů

Google TV, nová platforma ve spolupráci Google, Logitech a Sony

Procesory Intel CoreTM pro ultratenké notebooky

Intel ISEF, studenti z ČR na největší světové soutěži pro mladé vědce

Nová platforma procesorů Intel AtomTM pro smartphony a tablety

Intel představil svou vizi budoucnosti

Intel plánuje nový systém-na-jednom-čipu

Procesor Intel Xeon 7500

Intel Xeon 5600, procesor pro nejzabezpečenější datová střediska

Intel X25-V Value SATA SSD, nové dostupné SSD řešení i pro netbooky a PC

Intel Classmate PC, nová verze školního PC

Intel na CeBITu 2010

NEWTONDictate, diktování do počítače s přepisem řeči se díky výkonnějším procesorům stává realitou

Itanium 9300, nové procesory Intel

Intel Core vPro procesory pro profesionální počítače

Intel a Micron uvádějí nejmenší a nejpokročilejší výrobní technologii v oblasti polovodičů

S počítačem je učení zábava

Čtvrtletní čistý zisk Intelu je 2,3 mld. Dolaru

Intel uvádí novou řadu procesorů Intel Core pro rok 2010