logo ITeuro, a.s.

Rozvíjet a zdokonalovat nebo vyměnit podnikový informační systém?

Bezplatný diskusní seminář ITero je zaměřen na problematiku řešení potřeby vedení firem v souvislosti s měnícími se požadavky manažerů na podporu rozhodovacích procesů ze strany informačních systémů. Akce se koná ve čtvrtek 18.2. 2016 - Praha 4, City Empiria.

"Drtivá většina českých výrobních firem již má nějaký podnikový informační systém, což nám opakovaně potvrzují průzkumy Českého statistického úřadu. Je také jasné, že tak, jak se rozvíjí firmy samotné, jak se mění ekonomický a společenský rámec, ve kterém firmy podnikají, mění se i potřeby vedení firem a s tím i požadavky manažerů na podporu rozhodovacích procesů ze strany informačních systémů. Objevují se nové požadavky, potřeba nových funkcionalit, modulů apod.," uvádí Jiří Pavlík, Business System Consultant společnosti ITeuro.

S tím se tedy stále častěji ocitá vedení firem před otázkou, jak tuto situaci řešit. Jednou cestou může být doplnění podnikového IS o požadovanou funkcionalitu - pořídíme CRM, SW pro technickou přípravu výroby, webový portál pro komunikaci s dodavateli či zákazníky, modul pro pokročilé plánování. Záleží na tom, jakou potřebu právě chceme řešit.

A zde číhá nebezpečí, abychom se nestali "potrefenými" z oblíbeného vtipu o manažerském řízení inspirovaném příslovím Dakotů: "Když zjistíš, že jedeš na mrtvém koni, sesedni!".

Proč je vtip tak úsměvný a oblíbený? Jen proto, že se strefuje do manažerských metod? Ne, to by nestačilo, je to proto, že takové uplatňování metod v neadekvátní situaci známe z praxe. Když se tedy vrátíme k problematice informačních technologií, jak poznáme, kdy má cenu je dále rozvíjet na původním základu (ERP) a kdy je kůň mrtvý?

Pěkný příspěvek na téma, jaké jsou příznaky mrtvého koně v případě informačního systému, zveřejnil nedávno Ing. Jaroslav Janda, ředitel společnosti BM Servis.

Problém v našem případě je, že kůň obvykle ještě není mrtvý, ale již nestačí našemu tempu, našim potřebám. Jak tuto situaci poznat? Co tedy vzít v úvahu, když se budeme rozhodovat, zda postačí nové podkovy, doplňky stravy, očistná a osvěžující koupel nebo potřebujeme jiného koně?

Vždyť my potřebujeme "jenom" funkcionalitu APS (CRM, TPV,PLM ...), náš ERP ještě vydrží i když víme, že s ním budeme muset něco za čas dělat.

A když tedy nového koně, tak jakého vlastně potřebujeme? Má být schopen dojet na obzor, který z dnešního místa vidíme, nebo by měl mít rezervy? Co když se za obzorem skrývá ještě něco zajímavého? Budeme kupovat dalšího nového koně, nebo by to měl zvládnout tento, třeba s novými podkovami?

Z naší praxe při implementaci informačních systémů a při projektech ke zvýšení využití informačního nástroje k dosažení očekávaných přínosů ve výrobních firmách víme, že situace, kdy je nutno doplnit nebo vyměnit stávající informační systém je v podnicích stále častější i když příčiny jsou různé.

Pokud jste právě v této situaci, pokud vás tato problematika prostě "jen" zajímá, pokud máte zkušenosti s procesem rozhodování zda "zatím jen" doplnit nebo vyměnit, jak vybrat, co vzít v úvahu, zkrátka jak se vyhnout oživování mrtvého koně, velmi rádi bychom vás pozvali na diskusní seminář pořádaný naší společností v Praze ve čtvrtek 18.2. 2016 - prostory společnosti Infor - Infor Global Solutions (CZ), s.r.o., City Empiria, Na Strži 1702/65, 140 62, Praha 4 - účast zdarma.

Program semináře:

Článek ITeuro, a.s. ze dne 28. ledna 2016 - čtvrtek

Další články od ITeuro, a.s.

M-Files - Document Management System