logo ITPOINT.CZ

Cryptosmart pro šifrované mobilní volání, data i SMS

Šifrovací systém Cryptosmart, který je určen pro šifrovanou hlasovou, SMS a datovou komunikaci přes mobilní telefony s operačním systémem Android, začala na český trh dodávat společnost Probin.

Cryptosmart je unikátní řešení na našem trhu, které je určeno pro chytré telefony s operačním systémem Android, a to konkrétně pro přístroje Samsung Galaxy S3. Společnost Probin přitom začala celý šifrovací systém dodávat netradičně v kompletním balíčku, což připomíná balíčky služeb klasických mobilních operátorů.

Již za 29500 Kč je tak možné si pořídit "proti odposlechovou" sadu obsahující telefon Samsung Galaxy S3 s nainstalovanou technologií Cryptosmart, přičemž cena za měsíční pronájem a provoz datového serveru spolu s technickou podporou nepřesáhne běžné náklady na telefonní hovory.

"Ročně se v Česku prodá odposlechová technika za stovky milionů korun a podle neoficiálních informací je každý dvacátý telefonní přístroj v ČR, který patří některé z významných osob působících v oblasti byznysu nebo politiky, pravděpodobně odposloucháván", říká Jiří Schmidt, specialista na bezpečnost a ochranu proti odposlechu ve společnosti Probin.

Hlavní předností technologie Cryptosmart je možnost používat pouze jeden telefon pro běžnou i šifrovanou komunikaci, a to včetně podpory tzv. hardwarového šifrování (tj. šifrování pomocí hardwarového klíče). Většina poskytovatelů telefonů pro "bezpečné" volání nabízí pouze šifrování na úrovni softwaru, ale nikoliv i hardwaru. To posunuje řešení Cryptosmart o několik úrovní výš z hlediska rozsahu ochrany před odposlechem.

"Mnoho politiků a podnikatelů již používá pro mobilní komunikaci dva přístroje. Často si ale neuvědomují, že riziko odposlechu není zcela eliminováno ani v případě, kdy již pro komunikaci využívají šifrovací telefon či telefon se šifrovacím softwarem. Do hry totiž ještě vstupuje datový server, přes který veškerá data proudí", doplňuje Jiří Schmidt.

Obsluha chytrého telefonu s Cryptosmart se v ničem neliší od obsluhy běžných přístrojů. Uživatel se pouze přepíná mezi normálním a šifrovaným režimem volání a přenosem dat. Graficky znázorněné pak vidí kontakty, se kterými je v utajeném režimu možné uskutečnit hovor a se kterými to možné není.

Další články k tématům - Android - odposlech - operátor - server - SmartPhone - SMS - šifrování - telefon - Jiří Schmidt

Článek ITPOINT.CZ ze dne 16. května 2013 - čtvrtek

Další články od ITPOINT.CZ