logo ITPOINT.CZ

Likvidace následků povodní s podporou ZmapujTo.cz

ZmapujTo.cz pomáhá s likvidací následků povodní. Stačí vzít chytrý mobilní telefon, naplavený odpad z povodní zdokumentovat a obratem nahrát na web.

ZmapujTo.cz je primárně zaměřeno na mapování rozšířeného nešvaru - černých skládek v našich městech i přírodě. V rekaci na současnou povodňovou situaci se však autoři projektu rozhodli aplikaci rozšířit tak, aby pomohla s likvidací následků povodní. Konkrétně s hlášením a následným úklidem povodňových odpadů.

Jak skládky mapovat

"Postup pro ohlášení je jednoduchý - každý, kdo naplavený odpad najde a má po ruce chytrý telefon, si může za pár vteřin zdarma stáhnout aplikaci ZmapujTo. S její pomocí pak do interaktivní mapy označí, kdy, kde a jak velkou naplaveninu našel," říká jeden z autorů projektu Miroslav Kubásek. "Každé hlášení obsahuje GPS polohu, fotografie, velikost a typy naplavených odpadů, případně může obsahovat volitelný komentář. Záznam se do dvou hodin zobrazí v interaktivní mapě na webu ZmapujTo. Aplikace je momentálně dostupná pro iPhony a smartphony s operačním systémem Android, v brzké době bude rozšířena na další platformy." Pro ty, kdo SmartPhone nemají, umožňuje projekt ZmapujTo.cz alternativně i nahlášení pomocí webového formuláře.

Spolupráce s městy a obcemi

Aby projekt měl možnost s likvidací povodňových odpadů skutečně pomoci, nabízí autoři projektu zdarma administrační balíček pro města a obce. Kromě okamžité informace, že na území obce byla nahlášen naplavený odpad, který je třeba zlikvidovat, mohou úřady nahlášeným odpadům přiřadit příslušný status (v řešení, uklizeno atd.) včetně např. nákladů na jejich úklid.

Včasné nahlášení odpadů (a samozřejmě jejich úklid) je důležité zejména proto, že z nezabezpečené naplaveniny mohou unikat škodlivé či jedovaté látky do ovzduší, půdy i vody. Podle druhu materiálu může hrozit i šíření zápachu, případně infekce.

Nahlédněte do mapy skládek

Na Zmapujto.cz si můžete prohlédnout, zda se problém nenachází i ve Vašem okolí, součástí je mimo jiné integrovaná katastrální mapa, kde si uživatelé mohou zjistit údaje o vlastníkovi parcely, na které se odpady nachází.

"V případě povodňových odpadů je rychlost reakce rozhodující, aby nedošlo zbytečně k dodatečným škodám na zdraví a životním prostředí již tak dost zkoušených oblastí. Mobilní aplikace je nejrychlejší způsob jak o problemu dát vědět, proto neváhejte a aplikaci ZmapujTo si zdarma nainstalujte, může se Vám hodit nejen při povodních, nikdy totiž nevíte, kdy a kde narazíte na černou skládku.

Další články k tématům - Android - GPS - iPhone - mapy - SmartPhone - telefon - zdarma

Článek ITPOINT.CZ ze dne 5. června 2013 - středa

Další články od ITPOINT.CZ