logo ITPOINT.CZ

Nuance aplikace pro přepis mluvené řeči do textového formátu s podporou češiny

Aplikace Nuance Dragon Dictation a Dragon Search jsou k dispozici zdarma pro platformu Apple prostřednictvím App Storu, podporována jsou mobilní zařízení iPhone, iPod touch a iPad. Začíná doba, kdy lidé budou techniku ovládat hlavně hlasem a klávesnici využijí minimálně.

Do Česka přichází společnost Nuance Communications se svými aplikacemi Dragon Dictation a Dragon Search, které slouží k rozeznávání a přepisu textu v češtině prostřednictvím mobilního telefonu. Aplikace jsou k dispozici zdarma pro platformu Apple prostřednictvím App Storu, podporována jsou mobilní zařízení iPhone, iPod touch a iPad.

Aplikace si již stáhly desítky milionů uživatelů po celém světě. "Jejich prostřednictvím mohou snadno a rychle diktovat textové zprávy, e-maily, aktualizovat statusy na sociálních sítích či vyhledávat hlasem na internetu. Ovládání telefonu hlasem je takto pětkrát rychlejší než psaní", říká Martin Veselka, regionální manažer společnosti Nuance.

Do Česka dorazil boom ovládání techniky lidským hlasem

Tuzemští koncoví spotřebitelé mohou vůbec poprvé vyzkoušet kvalitní aplikace pro přesný přepis mluveného slova prostřednictvím mobilního telefonu. Doposud byly pro běžné uživatele k dispozici jen jednoúčelové aplikace s nízkou přesností (vyhledávání na internetu) nebo sice kvalitní, ale velmi nákladná řešení určená pro firemní sektor. "Dragon je zdarma pro každého. Umožňuje rychle a přesně nadiktovat text přes mobil. Uvolní lidem ruce při používání telefonu a umožní vyhnout se nepohodlnému psaní textů na klávesnici", dodává Martin Veselka.

Trh s technologiemi pro rozpoznávání mluvené řeči rapidně roste s tím, jak se zabydlují v běžné elektronice: v telefonech, elektronických čtečkách, automobilech či navigačních systémech. Rozpoznávání řeči je masově nasazováno i v podnikové sféře: v bankách, cestovním ruchu a telekomunikacích. "Ve firemních call centrech inteligentní systémy rozeznávání řeči navigují zákazníky a vyřizují jednoduché požadavky. Lékaři je využívají pro diktování lékařských zpráv, u soudu mohou nahradit soudní zapisovatele", vyjmenovává Martin Veselka.

Aplikace Dragon Dictation je kompatibilní s iOS-5 a bude k dispozici v App Storu od 2.5. 2012. Obsahuje nástrojovou lištu s ikonkami aplikací, které umožňují uživatelům snadno odesílat diktovaný text jako e-mail nebo SMS, na Facebook, Twitter nebo do schránky. Aplikace rovněž disponuje funkcí automatického uložení, která dokáže zálohovat diktovaný text v případě, že je uživatel vyrušen příchozím hovorem.

Další aplikací je Dragon Search, umožňující vyhledávání na internetu pomocí hlasových povelů v češtině. Aplikace Dragon Search je vybavena jedinečnou novátorskou funkcí Dragon Search Carousel. Ta přináší rychlejší a přesnější výsledky vyhledávání během několika sekund, přičemž pro vyhledávání používá několik kanálů včetně Googlu, Yahoo!, Twitteru, iTunes, Wikipedie a YouTube.

2.5. 2012 - pozn. redakce: Aplikace Dragon Dictation a Dragon Search budou z technických důvodů na Apple Market zdarma ke stažení až během druhého květnové týdne.

O společnosti Nuance Communications

Nuance Communications je předním poskytovatelem hlasových řešení pro firmy i soukromé spotřebitele po celém světě. Její technologie, aplikace a služby zvyšují úroveň uživatelského komfortu a mění způsob, jímž lidé používají svá mobilní zařízení. Osvědčené aplikace Nuance používají každodenně miliony uživatelů a tisíce firem.

Článek ITPOINT.CZ ze dne 26. dubna 2012 - čtvrtek

Další články od ITPOINT.CZ