"Žijeme ve světě, který je natolik těkavý, že je pravděpodobné, že v budoucnu dojde k událostem či procesům, jež jsme si dosud nebyli schopni ani představit. Objem a složitost proměn, které jsme zaznamenali a které ovlivnily prostředí kybernetických hrozeb, by nás mohly postavit před velké množství scénářů toho, co nás asi čeká. Na světě nadto nejsou týmy zkoumající hrozby, které by dokázaly plně rozpoznat jednání aktérů APT hrozeb. Jistě, svět je chaotický, nicméně naše dosavadní zkušenosti ukazují, že jsme v minulosti dokázali předvídat vývoj APT hrozeb a díky tomu jsme se na ně mohli lépe připravit. Tímto směrem se budeme ubírat i nadále, budeme se snažit porozumět taktikám a metodám, jež APT kampaně a aktivity využívají, sdílet získané znalosti a vyhodnocovat dopady, které tyto cílené kampaně mají. Nejdůležitější je situaci pozorně sledovat a být vždy připraveni reagovat - a my jsme přesvědčení, že tohle děláme dobře," říká David Emm, hlavní bezpečnostní výzkumník společnosti Kaspersky.
Jedním z hlavních a potenciálně nejvíce nebezpečných trendů je změna v přístupu aktérů hrozeb k provádění útoků. Cílené vyděračské útoky (ransomware) loni dosáhly nové úrovně v důsledku využívání generických malwarů, které slouží k získání výchozího opěrného bodu k napadení sítí, o něž útočníkům jde.
Kaspersky odhalil spojení mezi těmito malwary a zavedenými podzemními sítěmi hackerů, jako je například Genesis, které obvykle prodávají odcizené osobní údaje. Analytici jsou přesvědčeni, že aktéři APT (Advanced Persistent Threats) začnou stejnou metodu používat i k napadání svých obětí.
Na základě těchto zjištění by měly organizace věnovat zvýšenou pozornost generickému malwaru a podniknout základní opatření proti jeho proniknutí do každého počítače, který by jimi mohl být ohrožen.
Jedině tak mohou zajistit, že generický malware nebude schopen posloužit jako prostředek k uplatnění sofistikovanějších hrozeb.
Predikce o vývoji APT hrozeb stojí na výzkumu kybernetických hrozeb společnosti Kaspersky (Threat Intellingence, TI), který má celosvětový význam.
Prognózu na rok 2021 sepsali experti GReAT (Global Research and Analysis Team) týmu.
Očekávané aktivity v rámci cílených kybernetických hrozeb v roce 2021:
Článek KASPERSKY LAB CZECH REPUBLIC ze dne 25. listopadu 2020 - středa
Jak zlepšit zaměstnancům podmínky práce na dálku
Bezpečnostní pravidla pro ochranu nemocnic před útoky ransomware
Spojitosti o malwaru Kazuar a původu backdooru Sunburst
Falešná mobilní verze hry Cyberpunk 2077 šíří ransomware
Dekodér pro pomoc obětem backdooru Sunburst
Michal Lukáš - nový Head of Presales pro střední a východní Evropu
Jak minimalizovat riziko krádeže osobních dat
Finanční kriminalita na internetu v roce 2021
Jaká bude bezpečnost v kyberprostoru roku 2021?
Web skimming - nová technika hackerů zneužívá Google Analytics
B2B řešení ochrany koncových zařízení pro zdravotnické organizace zdarma
Proč je dobré řešit bezpečnostní pravidla ochrany dat v dodavatelském řetězci
Antidrone ochrání vaše soukromí před dotěrnými civilními drony
Sdílené úložiště OneDrive s ochranou Kaspersky Security for Microsoft Office 365
Jak na základní uživatelské úkony v IT oblasti
Jak řeší starší ročníky uživatelů problémy v IT
Ochrana pro dvě mobilní zařízení zdarma ke každé licenci Kaspersky Endpoint Security Cloud
Miroslav Kořen řídí aktivity Kaspersky Lab ve východní Evropě