logo KASPERSKY LAB CZECH REPUBLIC

Jaká bude bezpečnost v kyberprostoru roku 2021?

Prognóza na rok 2021 Globálního týmu pro výzkum a analýzy společnosti Kaspersky podporuje komunitu zabývající se kzberbeypečností a poskytuje jí určitá vodítka a hlubší znalosti. A jak se během následujícího roku vyvine prostředí cílených kybernetických útoků a jak se na ně připravit?

"Žijeme ve světě, který je natolik těkavý, že je pravděpodobné, že v budoucnu dojde k událostem či procesům, jež jsme si dosud nebyli schopni ani představit. Objem a složitost proměn, které jsme zaznamenali a které ovlivnily prostředí kybernetických hrozeb, by nás mohly postavit před velké množství scénářů toho, co nás asi čeká. Na světě nadto nejsou týmy zkoumající hrozby, které by dokázaly plně rozpoznat jednání aktérů APT hrozeb. Jistě, svět je chaotický, nicméně naše dosavadní zkušenosti ukazují, že jsme v minulosti dokázali předvídat vývoj APT hrozeb a díky tomu jsme se na ně mohli lépe připravit. Tímto směrem se budeme ubírat i nadále, budeme se snažit porozumět taktikám a metodám, jež APT kampaně a aktivity využívají, sdílet získané znalosti a vyhodnocovat dopady, které tyto cílené kampaně mají. Nejdůležitější je situaci pozorně sledovat a být vždy připraveni reagovat - a my jsme přesvědčení, že tohle děláme dobře," říká David Emm, hlavní bezpečnostní výzkumník společnosti Kaspersky.

Jedním z hlavních a potenciálně nejvíce nebezpečných trendů je změna v přístupu aktérů hrozeb k provádění útoků. Cílené vyděračské útoky (ransomware) loni dosáhly nové úrovně v důsledku využívání generických malwarů, které slouží k získání výchozího opěrného bodu k napadení sítí, o něž útočníkům jde.

Kaspersky odhalil spojení mezi těmito malwary a zavedenými podzemními sítěmi hackerů, jako je například Genesis, které obvykle prodávají odcizené osobní údaje. Analytici jsou přesvědčeni, že aktéři APT (Advanced Persistent Threats) začnou stejnou metodu používat i k napadání svých obětí.

Na základě těchto zjištění by měly organizace věnovat zvýšenou pozornost generickému malwaru a podniknout základní opatření proti jeho proniknutí do každého počítače, který by jimi mohl být ohrožen.

Jedině tak mohou zajistit, že generický malware nebude schopen posloužit jako prostředek k uplatnění sofistikovanějších hrozeb.

Predikce o vývoji APT hrozeb stojí na výzkumu kybernetických hrozeb společnosti Kaspersky (Threat Intellingence, TI), který má celosvětový význam.

Prognózu na rok 2021 sepsali experti GReAT (Global Research and Analysis Team) týmu.

Očekávané aktivity v rámci cílených kybernetických hrozeb v roce 2021:

Článek KASPERSKY LAB CZECH REPUBLIC ze dne 25. listopadu 2020 - středa

Další články od KASPERSKY LAB CZECH REPUBLIC