logo Lenovo Czech

Lenovo technologie bodují v žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa

Seznam nejvýkonnějších počítačů na světě s názvem TOP 500 zaznamenal ve své 26leté historii důležitý milník - všech 500 superpočítačů, které se na listině umístily, předvedlo v benchmarku High Performance Linpack (HPL) výkon jeden petaflop a více.

Žebříček deseti nejvýkonnějších počítačů světa zůstal z velké části nezměněn. První dvě příčky i nadále drží superpočítače IMB - Summit a Sierra. S rekordním výsledkem 148,6 petaflopů si za poslední půlrok lehce vylepšil výsledky HPL benchmarku počítač Summit, zatímco Sierra i nadále disponuje výkonem 94,6 petaflopů.

Nováčkem na seznamu deseti nejlepších superpočítačů je Frontera, umístěný na Texaské univerzitě. S výkonem 23,5 petaflopů se zapsal na páté místo žebříčku.

Suverénně největší podíl systémů ze seznamu TOP 500 si zapsalo Lenovo se 173 systémovými řešeními. To představuje značné zlepšení v porovnání se situací před šesti měsíci.

Polepšili si ale i další dva největší dodavatelé - Inspur na 71 a Sugon na 63 systémů.

Pro společnost Lenovo je pak důležitá také devátá příčka seznamu, na které se s výkonem 19,5 petaflopů drží počítač SuperMUC-NG umístěný v Leibniz Supercomputing Centre v Garchingu nedaleko Mnichova.

Tento stroj postavený na technologiích Lenovo je vybaven procesory Intel Platinum Xeon a propojením od Omni-Path.

Další články k tématům - benchmark - HPL - IMB - petaflop - Sierra - SuperMUC-NG - Summit - superpočítač - univerzita

Článek Lenovo Czech ze dne 27. června 2019 - čtvrtek

Další články od Lenovo Czech

Nabídka zaměstnání Lenovo Czech